Advertisement

Traderların dolarda kısa pozisyon almak için fırsat kollaması yeni bir şey değil ve mevsimsel trendler ile güvercin Fed'in bir araya gelmesiyle para politikası da onların yanında.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) son on yılın sekizinin Haziran aylarında ortalama yüzde 0.7 civarı düşüş kaydetti. Politika yapıcıların ekonomiyi destekleme yönündeki taahhütlerini yinelemesi beklenen Çarşamba günkü Fed kararı öncesinde gösterge, bu ay halihazırda yüzde 2'ye yakın ekside seyrediyor.

Jefferies'de Brad Bechtel, "daha fazla güvercin" bir duruşun dolar göstergesini Mart başından beri görülmeyen 1,200 psikolojik seviyesinin altına çekebileceğini söyledi.

Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen endeks sekiz günlük düşüş serisinin ardından TSİ 13:30'da yüzde 0.31 ekside 1,200.80 puan oldu. Ayrıca ABD hisselerinin hız kesmesiyle İsviçre Frankı ve Japon Yeni için iyi bir gün olmasına rağmen, bu ay güvenli varlık talebi genellikle düştü.

Ekonomilerin yeniden açılması ve merkez bankası teşvikleriyle tetiklenen hisse rallisine savunmasız yakalanan traderlar dolarda yeniden uzun pozisyon alma konusunda tereddüt edebilirler.

Standard Chartered G - 10 Döviz araştırma biriminin yöneticisi Steven Englander, "Doların risk iştahının yüksek olduğu bir dünyada büyük bir avantajı yok. Yatırımcılar Covid tünelinin sonunda biraz ışık olduğu için doların cazibesinin düşeceğini tahmin ediyor." dedi.