Advertisement

Hedge fonlar dolarda Mayıs 2018'den beri ilk kez aşağı yönlü beklentiye döndü ve bu durum, yaz döneminde dünya rezerv parasında görülen güçlü düşüşün sürebileceğini işaret ediyor.

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun verilerine göre, hedge fonların diğer sekiz para karşısında tuttukları net dolar vadeli ve opsiyon pozisyonu eksi 7,881'e düştü. Bu eksiye geçiş, büyük ölçüde euro için artan uzun (yükseliş beklentisi ile açılan) pozisyonlardan kaynaklandı.

Dolar, Fed'in koronavirüs pandemisinden hasar gören ekonomiyi desteklemek için sınırsız likidite sağlama yönündeki taahhüdünün ardından, Mart ayının sonlarından bu yana baskı altında kaldı. ABD merkez bankasının sıfır seviyesine yakın faiz politikası ve varlık alımları da, enflasyona göre düzeltilmiş (reel) 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin tüm zamanların en düşük seviyesine inmesine yol açtı ve bu durum ABD varlıklarının cazibesinin azalmasına neden oldu.

Nomura Holdings Inc. Döviz strateji müdürü Yujiro Goto, "Dolardaki düşüş, özellikle ABD para biriminin aşırı değerli olduğu dikkate alındığında, Mart ayında görülen sert yükselişten bir dönüş," dedi ve "ABD reel faizlerindeki güçlü düşüş de bu hareketi hızlandırdı" şeklinde görüş bildirdi.

Doların gücünü gösteren Fed endeksi, yatırımcıların virüsün tetiklediği volatilitenin en yüksek seviyelere çıktığı dönemde güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi ile birlikte, Mart ayının ikinci yarısında rekor zirveye tırmandı. Endeks daha sonra, diğer büyük ekonomilerin pandemi ile daha iyi başa çıkabildiğine ilişkin işaretlerle birlikte yaklaşık yüzde 7 geriledi.

ABD politika yapıcıları ve türev traderları, her ikisi birden, politika faizinin en azından gelecek yılın sonuna kadar bu seviyelerde kalmasını bekliyorlar. Bloomberg'in derlediği ekonomist tahminlerine göre, enflasyon, kısmen bu yılki düşük bazdan dolayı, 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren hızlanmaya başlayabilir.

Goto, "Doların G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki zayıflık, Fed'in güvercin tutumunu sürdürmesi ile birlikte, muhtemelen Eylül ayında ve ardından devam edecek" değerlensirmesinde bulundu.