Advertisement

Hong Kong’da hükümet karşıtı protestolar yakın zamanda hafifleme eğilimi gösterse de, altı haftadan daha fazla süredir devam ediyor.

1997’de Çin’in yönetimi altına giren, eski Britanya kolonisi Hong Kong, Çin’i dünya ile bağlayan iş ve finans dünyasının merkezi konumunda.

Ülkedeki protestolar ilk olarak, suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısı ile başlamıştı. Daha sonra protestocuların talepleri genişleyerek, hükümet karşı  gösterilere dönüştü ve polis ile göstericiler arasındaki şiddetin dozu giderek arttı.

Hong Kong’un ekonomisi ve hisse senedi piyasası gösterilerden nasıl etkilendi?

Hong Kong ekonomisi resesyona girdi

ABD-Çin ticaret gerilimi belirsizliğinin, ülkedeki geniş çaplı protestolarla birleşmesiyle Hong Kong ekonomisi 10 yıldır ilk kez resesyona girdi.

ING’nin Çin Ekonomisti Iris Pang, Hong Kong’un yıllık gayrısafi yurtiçi hasılasının 2019 yüzde 2.25 düşeceğini 2020’de ise yüzde 5.8 düşeceğini belirtti.

Perakende verileri kötüleşiyor

Hong Kong’daki ekonomik kötüleşmenin temel etmenlerinden biri de perakende satışlarındaki gerileme. Özel tüketim harcamaları ülkenin GSYH’sının yüzde 65’i civarında.

Hong Kong tüketicileriküresel ekonomik görünümün yılın ilk zamanlarında olumsuz atmosfer yaratmasıyla temkinli davranırken protestolar tüketicileri daha fazla tüketim yapmaktan geri tuttu. Böylece ülkenin perakende verilerindeki düşüş derinleşti.

Turizmde düşüş

Hong Kong’a turist girişlerindeki düşüş ülkenin ekonomik problemlerine bir diğerini ekledi. Hong Kong’un yüzde 80’lik turist kitlesini oluşturan Çinli turistlerde Ocak’tan Ekim’e yüzde bir önceki sene ile kıyaslandığında 4.45’lik bir düşüş yaşandı.

2019’da hisse piyasası

Ekonomni üzerindeki baskılara rağmen Hong Kong’un gösterge endeksi Hang Seng Endeksi, yılı başladığı yerden daha yukarıda bitirecek gibi görünüyor. Bunun sebebi Mark Mobius’a göre, yatırımcıların hala Hong Kong hisse senedi piyasasını Çin varlıklarının alım satımına yönelik bir yol olarak görmesi.

Kotasyon için en iyi piyasa

 

Hong Kong küresel olarak yeni hisse senetleri için en iyi menkul kıymetler Borsası olma pozisyonunu sürdürecek gibi görünüyor.

 

 

CNBC