Advertisement

HSBC Holdings Plc, Pekin yönetiminin Hong Kong'da yeni güvenlik yasasını uygulamaya koyması ile birlikte artan siyasi tansiyona rağmen, Çin'de hem büyük hem de perakende müşterileri çekebilmek için yatırımlarını artırmayı taahhüt etti.

Çin'in Hong Kong'da uygulamaya koyduğu ulusal güvenlik yasasına desteğinden dolayı tepkileri üzerine çeken HSBC, Cuma günü yaptığı açıklamada, anakara Çin'de müşterilere dijital servet ve planlama hizmetleri sağlayarak yeni bir servis başlatmakta olduğunu duyurdu. Bu hizmet ilk başta Guangzhou ve Şanghay'daki yeni müşterileri kapsayacak. Banka ayrıca işlerini desteklemek için bir fintech şirketi de kuruyor.

Artan siyasi kargaşa döneminde, Çin'in hızla büyüyen orta ve üst sınıfı tüm dünyanın bankacılık devleri için halen büyük bir ödül konumunda. Çin'de hanehalkının elinde yaklaşık 90 trilyon yuanlık (12.7 trilyon dolar) yatırım yapılabilir varlık bulunuyor. UBS Group AG'den Nomura Holdings Inc. ve Credit Suisse Group AG'ye finans devleri, piyasanın açılmakta olduğu bir ortamda, refah yönetimini anakara Çin'deki işleri için temel odaklanma noktası olarak belirledi.

HSBC'nin Asya-Pasifik kurumsal ve bireysel bankacılık başkanı Greg Hingston, "Bu yeni yatırımlar, HSBC'nin Asya'da ve özellikle bölgenin en büyük refah havuzu ve dünyanın en büyük sigortacılık piyasalarından biri olan anakara Çin'de yüksek büyüme fırsatlarını yakalamaya yönelik süregelen çabalarını işaret ediyor" dedi.

Gelirinin önemli kısmını Asya'dan elde eden Londra merkezli HSBC, dünyanın en kalabalık ülkesine daha da fazla girebilmek için çaba gösterirken, aynı zamanda siyasi bir ip üzerinde de yürüyor. Banka geçen ay Çin'in yeni güvenlik yasasını desteklediğini duyurdu ve şimdilerde yasanın bu hafta uygulamaya koyulması ile birlikte daha fazla eleştiriyi üzerine çekiyor.