Advertisement

Piyasalar beş aydır üst üste pozitif seyrediyor. Kasım ayı küresel piyasalarda hesap kesim ve kârın realize edildiği ay. Üstelik ABD seçimleri de geride kalacak. Mali uçurum, borç tavanının yükseltilip yükseltilmeyeceği, Ortadoğu'da yükselecek tansiyon da, ayrıca satış baskısı yaratabilir

Ekimde dünya Borsaları yüzde 0.7 düşerken Türkiye Borsası yüzde 9.2 prim yaptı. Yılbaşına göre prim de, İMKB'de yüzde 41.5'i bulurken dünya borsaları yüzde 9.9'da kaldı. Türkiye Borsası bu getirişi ile Mısır'ın ardından dünya ikinciliğine yükseldi.
Ekim ile üst üste 5 ayı pozitif geçiren piyasalar için kasım kritik bir ay. Çünkü uluslararası fonların hesap kesim ayı ve genelde her yıl kâr satışına yol açar. Cuma günkü piyasa hareketleri de buna uyumluydu.
ABD SEÇİMLERİ: Kaldı ki bu satış mevsimine ABD seçim tarihi denk geliyor. Seçim sonuçları çarşamba belli olacak. Seçimin hem sonucu hem de seçim sonrası ABD deki mali uçurum, borçlanma tavanının yükselmesi gibi ekonomik olaylar ile Ortadoğu'da tansiyonun yeniden yükselmesi gündeme gelecek. Bunlar da ayrıca bir satış baskısı yaratabilir.
BANKALARA CEZA: Yurtiçinde ise satış baskısı yaratacak ilk gelişme cuma günü ortaya çıktı. Bankalara yeni bir rekabet cezası yolda. Milyar lira ile hesaplanan bu ceza, temettü ödemelerini ve banka değerlerini etkiler, Borsanın en büyük sektörü olarak İMKB Endeksi'ni de. Nitekim cuma Banka Endeksi yüzde 3.7, İMKB yüzde 1.1 düştü. Etkinin bir günde fiyatlanması da tabii zor.
ENFLASYONUN ÖNEMİ: İkinci gelişme ise bugün açıklanacak enflasyonla ilgili. Yapılan yüklü kamusal zamların ardından ekim için yüzde 2'yi, kasım için yüzde 1'i pek aşmayan aylık oranlar ortaya çıkarsa iyi olacak ve 2013'ü kurtarabileceğiz. Çünkü enflasyonun yıllık yüzde 9.19'dan önümüzdeki dönem yüzde 5.5-7 bandına çekilmesi için sadece iki aylık fırsat var. Bu iki ayda düştü düştü, düşmedi, fırsat kaçar. Çünkü, sonrasında düşük baz etkisi devreye girecek. Bu da 2013'te bankaları fonlama faizini yüzde 5.5-5.78 bandında ve politika faizini yüzde 5.75'te tutmayı zorlaştırabilir. Türkiye'ye gelen yabancı sermaye asıl faizin düşüşüne ve 2013'te faizin artamayacağına güvenerek geldi. Enflasyonun daha yüksek platoya oturacağı ortaya çıkarsa bunu 2013'te faizin izleyeceği hesabı yabancı iştahını kaçırtır.
NOT ARTIŞI: Bir de 8 Kasım'da Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırıp artırmayacağı önemli. Görünümün pozitife çevrilmesi mümkün. Bunun yanına not artışı gelirse ne iyi, gelmezse de notun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılabileceğine işaret edilmesi piyasalarda sert satışları kesebilir. Ama yurtdışıyla paralel satışlar daha baskın çıkabilir. Beklenti satın alındığına göre şimdi gerçekleşme satılabilir.

SONUÇ: "Zamanı takip etmeyen er geç yolunu şaşırır." Cenap Sahabettin

 

 

 

Kapat