Advertisement

Sanayi üretimi temmuz ayında şaşırtıcı biçimde iyi geldi. Beklentilerin üzerinde ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.77 arttı. Bu rakam aynı zamanda bu yılın aylık bazda en yüksek rakamı.
■ Ramazan ayına denk gelmesi rakamı daha anlamlı kılıyor.
■ Ayrıca Gezi olaylarının hemen ertesi ayında üretim ve tüketim gücü artmış.
■ FED'in bol ve ucuz para dönemini kapatacağı beklentisiyle finansal piyasaların bozulması, kur ve faizin artması, beklentilerin bozulması da devam ediyordu.
İÇ TALEP ÖNE ALINDI: Bütün bu nedenlerden dolayı tahminleri aşan üretim düzeyi tam bir pozitif sürpriz oldu.
Bugün açıklanacak yılın ikinci çeyreğindeki büyüme oranının ardından temmuz ayı sanayi üretiminin yüksek çıkması, yılın üçüncü çeyreğinde de milli gelir artışının iyi çıkacağına işaret ediyor. Çünkü sanayi üretimi büyümeyi en çok etkileyen kalem. Sadece üretimiyle değil, taşıması, ticareti, finansmanı ile büyümenin motoru.
Her ne kadar üçüncü çeyrekte kur yükselişi ve faiz artışı yaşanmış olsa da, otomobil satışlarının hızlandığını görüyoruz. Kur artışı nedeniyle fiyatlara zam geleceği beklentisi otomobil talebini öne çekmiş olabilir. Tabii böyle bir durumda yılın üçüncü çeyreğinde büyüme yüksek çıkarken, son çeyrekte beklentilerin altında da kalabilir.
AVRUPA'DA CANLANMA: İç talepteki bu kaymanın yanında sanayi üretimindeki artışta Avrupa pazarındaki kımıldamanın etkilerini de görüyoruz. Nitekim sektörel bazdaki üretimle ihracat artışı çakışıyor. Mesela Avrupa pazarı açılınca motorlu taşıt üretimindeki artış yüzde 17 gibi yüksek bir rakama çıktı. Elektrikli teçhizat üretimi yüzde 23, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin üretimi yüzde 36 arttı.
OTO VE KONUT İŞİ İYİ: Daha çok iç pazara yönelik olan mobilya imalatı ise yüzde 17 artış kaydetti. Mobilya imalatının iyi gitmesi yeni konut edinme ve evliliklerin de arttığına işaret. Bir anlamda araba ve konutta işler iyi gitmiş. En azından temmuz sonuna kadar. Aslında kur ve faizin tırmanışa geçtiği bir dönemde otomobil ve konut talebinin artması çelişkili. Ancak iç talep tam canlanırken böyle bir dönemle karşılaşılması talihsizlik. Canlanmakta olan iç talepteki momentumun güçlü olduğuna işaret. Ama artık bütün bunlar geride kalırken çeyreklik bazda bu yılın en iyi dönemi üçüncü çeyrek büyümesi olabilir. Son çeyrekte ise yeni bir düşüş olabilir.
İSTANBUL NE KAYBETTİ: Bu iyi habere karşılık 2020 Olimpiyatları'nı İstanbul'a yine alamadık. Finale kaldık, yaklaştık ama olmadı. Olsaydı 2020 Olimpiyatları'na hazırlık İstanbul için yeni bir fırsat olacaktı. Kentin altyapı sorunlarını çözmede kamçılayıcı etki yapacaktı. Bol ve ucuz para döneminin geride kalmakta olmasıyla artık finansman olanakları giderek zorlaşacak, maliyetleri artacak. İşte böyle bir ortamda olimpiyatlara hazırlık kente finansman bulunmasının çok iyi bir gerekçesi olacaktı.
Bir de tabii, çok büyümüş ama durgunluk yaşamaya da yatkın olmayan inşaat sektörü için de sürükleyici olacaktı. Olimpiyat demek İstanbul için altyapı ve sportif tesislerin yapılması, bu da inşaat demek olacaktı. Tam da konut sektörünün yavaşlama eğilimine girdiği bir dönemde olimpiyatlar bu sektör için kurtarıcı rol oynayacaktı.

SONUÇ: "Zafer durmadan taraf değiştirir." Homeros

Kapat