Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), istihdam verilerinde köklü değişikliğe gidiyor. 2012'de çıkarılan Büyükşehir Yasası'nda yapılan değişiklik ilk ayağı, istihdam verilerinin AB istatistiklerine uyumlaştırılması da ikinci ayağı oluşturuyor.
TÜİK Başkanı Birol Aydemir, başkan yardımcıları ve daire başkanları ile İstanbul'da ekonomi gazetecileri ile bir araya geldi. Yapılan çalışmalar konusunda bilgi veren TÜİK Başkanı Aydemir, istihdam verilerinin yenilenmiş haliyle mayıstan itibaren her ayın ortasında açıklanacağını duyurdu. Birol Aydemir in ve Başkan Yardımcısı Enver Taştı nın verdiği bilgiye göre, Hanehalkı İşgücü Araştırması Yeni Uygulaması'nda şu değişikliklere gidildi:
■ Her ayın ilk haftası yapılan ve üç ayı kapsayan istihdam anketi, artık her hafta yapılacak ve 52 haftayı kapsayacak. Seçilmiş bir zaman dilimi yerine tüm yıldaki durum kesintisiz yansıtılacak. Mevsimsel değişiklikler daha iyi yakalanabilecek. Verilerde Eurostat ile tam uyum sağlanacak.
■ İş arama süresi kriteri daraltılacak. Üç ay olan iş arama süresi yeni uygulamada Eurostat ın işsizlik kriteri ile uyumlu olarak son dört hafta olarak alındı. Eurostat, Türkiye verilerini 2006 yılından itibaren son dört hafta kriterine göre yayınlıyor.
■ 2013 yılına ilişkin pilot çalışma yapıldı. Rakamlar 1988'e kadar geriye gidilerek düzeltilecek.
■ Nüfus projeksiyonları güncellenecek. Buna göre toplam nüfus 446 bin, 15+ yaş grubu 479 bin kişi daha artıyor. En önemli fark ise kent ve kır nüfuslarında meydana geliyor. İdari bölünüşten kaynaklanan bu fark kent nüfusunu 14.3 milyon daha artırıyor ve 65.4 milyona çıkarıyor. Kır nüfusunu da 23.8 milyondan 10 milyona düşürüyor. Kentli nüfusun oranı yüzde 68.2 den yüzde 86.8'e çıkarken, kır nüfusunun oranı ise yüzde 31.8'den yüzde 13.2'ye iniyor.
■ 6 Aralık 2012'de çıkarılan Büyükşehir Yasası'na göre belirlenen 2014 idari bölünüşü büyükşehir sayısını 16'dan 30'a, büyükşehir ilçe sayısını 143'ten 519'a çıkarırken, il merkezi, ilçe merkezi, belde ve köy sayısını azaltıyor. Bu yeni idari bölünüşe göre, kır-kent ayrımına itibar edilmeyerek, coğrafi bilgi sistemi hücre bazına döndürülecek ve 1 kilometrekareye düşen nüfus yoğunluklarının hesaplanmasına dayandırılacak.
AZALACAK DEMEK YANLIŞ: İstihdam verilerinin Avrupa istatistik kurumu Eurostat'ın normlarına uyumlaştırılması halinde işsizlik oranları bitişikte görüldüğü gibi, geçmişe yönelik olarak yaklaşık 1 puan düşüyor. TÜİK Başkanı Birol Aydemir, bu durumla ilgili olarak "Oran 1 puan azalacak demek yanlış olur. Eski veriye göre bazı dönemlerde artış, bazı önemlerde düşüş olabilir. Yeni yöntem istihdam verilerine sadece daha iyi bir yaklaşım imkânı veriyor" dedi.

 

'Hatayı açıklamak çalışanlarda stres yaratıp disiplin sağlıyor'

TÜİK Başkanı Birol Aydemir, verilerde yapılan hatalara ilişkin olarak da şu açıklamada bulundu: "Hatalarımızdan gücenmiyoruz ve utanmıyoruz. Bu kadar veriyle uğraşıp hata yapmamak mümkün değil. Önemli olan hataları fark ettiğimiz anda bunu düzeltme ve açıklama yoluna gitmemizdir. Elbette en iyisi hiç hata yapmamaktır. Biz TÜFE'de yaptığımız hatadan sonra dünyanın en iyi istatistik ofislerinin hatalarını çıkardık. Bizdekinden çok daha büyük hatalar vardı ve aylar sonra fark edip geri dönmüşler. Biz hataların ardından bu hataları nasıl düzelteceğimizi de kurala bağladık. Bu, kurum içinde ciddi bir disiplin de getirdi. Çalışanlar şimdi hata yaptığında bunun duyurulacağını bildiklerinden strese giriyor."

 

İŞSİZLİKTE ÇİFT HANEYE DEVAM

Dün açıklanan ocak ayı işsizlik oranı yüzde 10.1, işsiz sayısı 2.841 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik yarım puan düşerken 761 bin istihdam yaratıldı. Buna karşılık iş aramayan ama çalışmaya hazır 2.083 bin kişi bulunuyor.
Bu rakam, 2.841 bin işsizle birleştirildiğinde 4.924 bine ulaşılır. Bu da toplam işgücünün 30.1 milyona ve işsizliğin de yüzde 16.3'e çıkması demek.

Kapat