Advertisement

Kasım ortasından itibaren para politikası değiştirilirken Türkiye’ye sıcak para akışının daha hızlanacağı varsayılmıştı. Duyumsadığımıza göre Türkiye’nin kredi notunun seçim öncesinde yatırım yapılabilir seviyeye yükseltileceği de tahmin ediliyor. Geçen hafta IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis “Kişisel düşüncem Türkiye’nin yakın zamanda kredi notunun yükseltileceği yönünde” diye açıklama yaptı. IMF temsilcisi eğip bükmeden böyle bir açıklama yapıyorsa bunun gerisi doludur. Henüz not artmadı ama şubat başında elde ettiğimiz sonuçlar şöyle özetlenebilir:
* TL yüzde 10’dan fazla değer yitirdi. Kasıma kadarki dönemde kurlar düşerken kasım sonrasında artık yükseliyor. Yabancılar da menkul kıymet geliri yanında ve belki ondan daha çok kurun düşüşünden kazanırken, yeni dönemde TL’nin değer kaybı kadar zarar ediyorlar. Bu nedenle sıcak para Türkiye’den artık uzak duruyor.
* Borsa, banka kârlarının düşeceği gerekçesiyle beşte bir oranında değer yitirdi.
* Hazine faizleri 1.5 puandan fazla arttı. Hazine artık daha yüksek faizle borçlanacak.
* Diğer kredi faizleri, mevduat faizleri de artış eğiliminde. Faizlerin düşmesi bundan sonra zor. Yükselmesi ise dünyadaki faizlere ve sermaye akışına, Türkiye’de enflasyona, zorunlu karşılık ve likidite düzeyi ile Merkez Bankası’nın tutumuna ve Hazine’ye bağlı olacak.
Politikaların koordinatörü durumundaki ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan‘ın deyimiyle “şimdi artık bekleme dönemi.” Piyasalarda belli bir stabilite oluşuyor gibi. Piyasalar yeni bir dengeye ve istikrara kavuştuğunda yabancılar gelmeye kalkarsa ne olur? Gelmeleri için en önemli neden kurların düzeyi ve öngörülebilirliği olacak. Dolayısıyla başta açıklanan hedef için, en azından kurların seyri istikrara kavuşmamalı, kurların yönü tahmin edilememeli, mümkünse TL de değer kaybetmeye devam etmeli. Yoksa düşük kur ve faiz oranlarından kârlarını realize edip Türkiye’den çıkan yabancılar, yüksek faiz ve yüksek kur seviyesinden yeniden gelirlerse finansal piyasaların kaymağını yerler. Yabancılara en yüksek kazanç fırsatını vermiş oluruz, oyunun tekrar başına döneriz ve “bunu niye yaptık” diye kendimize sorarız.

SONUÇ: “Rüzgâr esmeyince yaprak kımıldamaz.” Türk atasözü

Kapat