Advertisement

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Rize Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen en çok vergi ödeyenler ödül törenine katılmak için Rize’ye gitti. Kayserili Hisarcıklıoğlu burada konuşmasını yaparken Rizelilerle zaman zaman iltifatlaştı. “Türkiye’nin en zeki, en akıllı insanları burada. Akıllı olmasaydınız bu memleketi yönetemezdiniz. Rize sürekli başbakan çıkartıyor” diyerek sözlerine başlayan Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasında altını çizdiği önemli bölümleri şöyle derledik:
-”Zengin olmanın yanında işsizliği azaltmanın tek yolu girişimci sayısını artırmaktan geçiyor. 1 milyon 200 bin girişimcimiz var. Bunların sadece 70 bini kadın. Halbuki kadınlar toplumun yarısı. Kadınları iş yaşamına sokarken aynı zamanda girişimci de yetiştirmeliyiz. Nüfusun 36 milyonu da, 28 yaşın altında. Gençleri de girişimciliğe alıştırmalıyız. Zenginliğin yolu girişimcilikten geçiyor.
-Zengin olmanın ikinci yolu da, şehir ileri gelenlerinin birlik ve beraberlik içinde içinde hareket etmesinden geçiyor. Denizli, Gaziantep, Kayseri, Konya, Malatya, Eskişehir, Kahramanmaraş buna iyi birer örnek. “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır” derler.
-Sizin gibi zeki akıllı, özgüveni yüksek insanlara hizmet etmek, bir araya getirmek de zor. Ben Kayseri’den de biliyorum. 1990’ların başında bir araya geldiler. Üç tane fabrika vardı. Halbuki bu küresel kriz sırasında, kriz anında bile 150 fabrikanın açılışını gerçekleştirdi Kayseri. Siyaset ve futbol da eskiden Kayseri’de pek konuşulmazdı. Ya da sadece pazardan pazara konuşulurdu. Hafta içinde bütün iş, çaba, sohbet para kazanma üzerineydi.
-Allah toprak vermemiş, burada kıt ama Rize’ye her şeyi vermiş. Zekâ, doğa, coğrafya. Bunları yabancılar da keşfetsin ki Rize’nin zenginliğine zenginlik katsınlar. Antalya’ya 30 yıl önce kimse gitmiyordu, şimdi 11 milyon turist gidiyor. Kişi başına 700 dolarlık harcamadan 8 milyar dolar para giriyor. Sen burada hazinenin üzerinde oturmuşsun, kimseye göstermiyorsun. Türkiye’nin yaşanabilir en güzel yeri Rize. Niye insanları burada misafir etmiyorsun? Altyapının yokluğu Rizeli’nin çalışkanlığına yakışıyor mu?
-Rize’nin bir markası var. Çay. Ama kaçak çay diye de bir sorunu var. Markalaşırken sağlığa dikkat etmek lazım. Sağlıklı yaşayabilmek için organik gıda kullanmak lazım. O da sizde var. Rize çayında böcek ve haşere yok. Bu nedenle tarım ilacı kullanmıyorsunuz. Yapacağınız tek şey, suni gübreyi bırakıp, doğal gübre kullanmak. Oldu size doğal çay. Alın size bir zenginleşme yolu.
-Her şey çay da değil. Alternatif ürünler var. Kiviyi keşfettik, likapa veya maviyemiş ve kara üzümünüz de var.
-Türkiye dünyanın 17’nci büyük ekonomisi. Kişi başına gelirde 54’üncü, insani kalkınma endeksinde 83’üncü, iş yapma endeksinde 65’inci, dünya rekabet sıralamasında 61’inci, yolsuzluk algılama endeksinde 56’ncı sırada yer alıyor. Türkiye’nin bir an önce yapısal reformlara odaklanması lazım. Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu normal koşullarda iki yıl Meclis’in gündemini alırdı. İktidar, muhalefet bir araya geldi, bereket geldi. Şimdi aynı işbirliğinin perakende sektör kanununu çıkartılması için de istiyoruz. Yapısal reformlar yapılırsa biz 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına da gireriz. Bize Allah petrol, doğalgaz vermemiş ama müthiş bir girişimci güç vermiş. Bu gücü harekete geçirmeliyiz.”

‘Toprak kıt diyen Rizeli Singapur’a bir baksın’
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu toplantıda yaptığı konuşmada Rizelilere Singapur’u örnek verdi. Sürekli toprak kıtlığından yakınılmaması gerektiğinin altını çizen Vali Hacımüftüoğlu şunları söyledi: “Rize’nin toprağı kıt olduğunu kabullenemiyorum. Bugün Singapur 650 km 2 . Rize ise 3 bin 980 km 2 . Singapur, Rize’nin altıda biri kadar ama 90 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Orada 3 milyon 950 bin kişi yaşıyor, Rize’de 320 bin kişi. Burada neden 10 milyar dolarlık ihracat yapmayalım? Bizdeki problem bir araya gelememek, plan yapamamak ve birlikte hareket edememekten kaynaklanıyor. Herkes kendi başına hareket ediyor. Arazi kıt gibi bir gerekçenin arkasına sığınmak mazeretini artık bırakmamız lazım. Rize eğitim, turizm, sağlık sektörleriyle gelişecek. 2023’te üniversitemizde 25 bin öğrenci olacak. Rize eğitimde ilk 10’a girecek ve orada kalıcı olacak. Yaylalarımız herkese hitap eder nitelikte ve güzellikte. Marka bir şehir haline gelmek için her türlü gayreti sarf ediyoruz ve sarf edeceğiz.”

Kapat