Advertisement

Geçen yılın son aylarında büyük bir hevesle, hesapsız şekilde üzerine atladığımız Kuzey Irak petrolü ve doğalgazından iyi haberler gelmiyor. Aksine neredeyse Türkiye yüzünden Irak'ta başka bir karışıklık daha olacaktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geç de olsa durumun farkına vardı ve geri adım attı. Hâlbuki bir otonom bölge olan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Türkiye arasında yapılan ve tamamıyla uluslararası mevzuatlarda karşılığı olmayan anlaşmanın, işleri bu noktaya getireceğinin bilinmesi gerekirdi. Ama Enerji Bakanlığı, maalesef İngiliz oyunu ve onların iteklediği şirketlerin stratejileri içinde kalarak yanlış bir politika yürüttü.
Dün Enerji Bakanı Yıldız, Habertürk TV'de bu konuda ilginç açıklamalar yaptı: 'Irak petrolü 1 varil de olsa Bağdat'ın bilgisi olmadan ihraç edilemez. Bu petrol Irak'ın petrolüdür. Kuzey güney fark etmez.' Keşke bu yaklaşım 3-4 ay önce sergilenseydi. İki taraf arasında arabozucu olarak kalıp imajımızı zedelemeseydik.
Bir başka konu ise Kuzey Irak doğalgazının yüzde 50 oranında ucuza geleceği konusu. Yine bu yönde açıklamalar yapıldığı tarihlerde, 'Türkiye'nin böylesine yanlış, ticari mantığı olamayan bir hevese kapılmaması gerekir' şeklinde uyarmıştım. Bakın Enerji Bakanı aylar sonra ne diyor:
'Doğalgazın çıkarılma ve taşınma maliyetleri var. Rusya'dan gelen gazın bir kısmı Sibirya'dan çıkarılıyor. İran, Azerbaycan, bunların hepsinin bir maliyeti var. Biz konum olarak Irak'a daha yakınız. Eğer doğalgaz buradan gelirse taşıma maliyetinden kurtuluyorsunuz. Doğalgazla ilgili maliyetleri düşürmenin en önemli yolu budur.' Peki, yakınlık sebebiyle taşıma maliyetini düşersek, yüzde 1015'lerin üzerinde bir fiyat farklılığı olabilir mi? Olmayacağına göre bu yüzde 50 ucuz gaz söylemi nerden çıktı? Evet, sorunlu bir bölgeden, ilişkileri yıkıp dökerek gaz almaya kalkar ve bunun siyasi faturasını da hesap etmezseniz yüzde 70 ucuza da bir süreliğine doğal gaz alabilirisiniz. Ya sonrası...
Merkezi Bağdat Hükümetinin, ABD'li bir hukuk firmasıyla anlaşarak Kürt petrolünün 3. ülkelere ihracını engellemek ve Ceyhan'daki petrolün takibi için harekete geçmesi boşuna değil. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin, bu tartışmaların olduğu günlerde ABD ziyaretini iptal etmesini de iyi tahlil etmemiz icap eder. Umarım Enerji Bakanlığı yetkilileri de en az benim
kadar bu konulara kafa yorar, ikinci defa böylesine stratejik hatalarla Türkiye'yi yüz yüze bırakmazlar.

 

İhracatımız harikalar yaratıyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Ocak 2014'te bir önceki yılın aynı ayına
oranla yüzde 9.6 artışla 1 2.1 5 milyon dolar olan ihracatla, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rekorunu kırmışız. Daha önce de yazmıştım. Geçen yıl epeyce ihracat rekoru kırdığımız aylar oldu, ama 2013'te ihracat bir önceki yılın yüzde 0.4 gerisinde kaldı. Demek ki aşağı doğru kırılan rekorlar es geçilmiş. Yaklaşık 152 milyar dolarlık 2013 ihracatına karşılık, ithalat yüzde 6.4 yükselerek 253 milyar dolar oldu. Ama 100 milyar dolarlık dış ticaret açığına yüzde 18.7 artışla ulaşmamıza rağmen halen daha ihracatta rekor kırdık yüzsüzlüğü yapabiliyoruz. Çünkü ihracat verilerinden bir ay sonra açıklanan ithalat rakamlarını yan yana koyup tahlil etmeyi, tedbirler almayı bir türlü akıl edemiyoruz. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin bu konularda bir düşüncesi var mı, cidden merak ediyorum.

 

Cumhurbaşkanı Gül dünya turuna çıkmalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Twitter'da paylaştığı İtalya izlenimleri kamuoyunda konuşulmaya devam ediyor. Yukarıdan Roma'yı inceleyen Gül, tarihi dokunun korunmuş olmasını, 'Şehrin yüzlerce yıllık ihtişamlı binaları, meydanları, sokakları öyle korunmuş ki ne bir gökdelen ne de bir AVM var' şeklinde değerlendirmiş, en az Roma kadar tarihi değeri olan İstanbul'a gönderme yapmıştı. Cumhurbaşkanı, dünya turuna devam edip twetter'dan vereceği mesajlarla Türkiye'ye daha iyi hizmet edeceğini ortaya koyduğuna göre dünya turuna çıksa fena mı olur?

Kapat