Advertisement

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite resmi ziyaret için Türkiye’ye geldiği günlerde, Litvanya’nın başkenti Vilnius’taydım. Bu ülkeyi ziyaret için zamanlamam iyi olmasa da oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim. Mesela Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Grybauskaite ortak yaptıkları açıklamada ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması yönünde ortak kanaat sergilediler. Ticaretin artırılmasında hangi parametreler devreye girebilir? Biz ne ihraç edebiliriz, onlardan ne alabiliriz?

Gördüğüm kadarıyla Türkiye, Litvanya’da en popüler ülkelerden birisi, ancak alanı turizmle sınırlı. Türk yatırımcıların ilgisini 3 milyonluk Litvanya’ya çekebilmek için aslında oldukça önemli argümanlar var. Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Litvanya’nın bu konumu ve Türkiye’ye çok müspet bakışları değerlendirilebilir. Türkiye bu ülkede, tatil için tercih edilen ülkelerin en başında geliyor. Bir akşam yemeğinde bir araya geldiğimiz, 1997-2004 yılları arasında Türkiye’de Litvanya Büyükelçiliği yapmış, aynı zamanda bu ülkede yaşayan ve kökleri Kıpçaklara dayanan Karaim Türklerinden Halina Kobeckaite ile genişçe bir sohbet yaptım.

Antalya’da evi de olan Halina Hanım, bu hususta yalnız olmadığını, Türkiye’nin Litvanya’da çok iyi bilindiğinin altını çizdi. Gerçekten de kiminle karşılaştıysam ülkemizi ziyaret ettiğini söyledi. Fakat aynı ilginin Türkiye tarafında harekete geçilmesi için çaba sarf edilmesi lazım ki, ticaret hacmi yukarılara çıkabilsin.

Litvanya Cumhurbaşkanı’nın ülkemizi ziyaret etmesinin sebebinin bu olduğu, özellikle Avrupa’nın Rusya ile yaşadığı sıkıntılardan en fazla etkilenenlerin başında Litvanya geldiği ifade ediliyor. SSCB döneminde süt ve süt ürünlerinde adeta Rusya’nın önemli tedarik merkezi olan ve bu konumunu kısa süre öncesine kadar sürdüren Litvanya, son günlerde ambargolarla birlikte ekonomik daralma yaşamaya başlamış. Ekonomik ilişki geliştirebileceği alternatif pazarlardan birisi olarak da Türkiye öne çıkıyor.

‘Pahalı arabadan kaba tipler çıkar’

Litvanya’nın başkenti Vilnius ziyaretimin en önemli duraklarından birisi Belediye Başkanı Arturas Zuokas oldu. Belediye başkanı diyerek, geçilmemesi gereken bir isim. Ülkenin en önemli kentinin, vali de olmadığı için tek hâkimi, 2 dönemdir belediye başkanı, 3. dönem için de hazırlanıyor. Aynı zamanda son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday olmuş bir isim. Türk Havayolları (THY) Basın Müşaviri Ali Genç ve THY Vilnius Müdürü Hasan Serkan Binyar ile belediye başkanını ziyaret ettiğimizde bir sürprizle karşılaştım. Yaklaşık 3 yıl önce Youtube’da yanlış yere park eden bir Mercedes’in üzerinden tankla geçen başkan karşımdaydı. İnternette 4 milyondan fazla izlenen bu videonun kahramanı belediye başkanı, aynı zamanda savaş muhabirliği yapmış eski bir gazeteci. Peki neden tankla Mercedes’in üzerinden geçmiş?

Başkan Zuokas, amacının Vilnius’u rahat yürünen ve bisikletle dolaşılabilen bir kent haline getirmek ve bu yüzden de park edilmemesi gereken yerlere, kurallara rağmen park edenleri caydırmak olduğunu söyledi. İlginç de bir tespiti var: “Yanlış yere kurallara uymadan park edilen araçlar genelde lüks ve park edenler de zenginler.”

Şu an Belediye Başkanı Zoukas ve ekibi, “Halkın yürüme ve bisiklet yollarına, kurallara uymadan park edenlerin üzerinden tankla geçeriz” mealinde bir sloganla yanlış yerde duranlarla mücadeleye devam ediyor. Hatta yanlış yere park eden araçların üzerine yapıştırılan ve malum tanka gönderme yapan bir de sticker geliştirmişler. Üzerinde bir aracın üzerinden geçen tank resmi ve İngilizce, “Don’t make me get the tank - Beni tanka mecbur etme” ifadesi yer alıyor.

Youtube’da yer alan görüntüdeki Mercedes’in akıbetini de sordum. “Sahibine parasını ödedik” cevabını aldım. Ne dersiniz, iki ülke arasında ilişkiler daha gelişirse bu tarz düşüncelerden de esinlenme şansımız olur mu?

Kapat