Advertisement

Maalesef 2014, havacılık için ilginç olayların meydana geldiği ve bazılarının da esrarını halen daha koruduğu bir yıl oldu. Daha ilgincini de söyleyeyim: Önümüzdeki yıllar, Malezya Hava Yolları’nın kaybolan Boeing 777’sine benzer, ama siber teknoloji uzantılı olabilecek hadiselere daha fazla muhatap olacağız.

Malezya merkezli iki şirketin; Malezya Havayolları ve Air Asia’nın yaşadığı talihsiz olayları izah etmek ise neredeyse imkânsız. Zira Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan Boeing 777 yolcu uçağı 239 yolcusuyla 8 Mart’ta kayboldu. Bu uçağın nasıl kaybolduğuna dair küçük bir ipucu dahi ortaya çıkmadan, 17 Temmuz’da bu defa 295 yolcusuyla Amsterdam- Kuala Lumpur seferini yapan, Malezya Hava Yolları’nın bir başka Boeing 777’si düşürüldü. Rusya-Ukrayna sınırında bir füzenin isabet etmesi sonucu vurularak düşürülen uçakla ilgili de şu ana kadar, kimin neden düşürdüğüne yönelik somut bir açıklama yapılmadı. Bu olay da kendi içinde en az kaybolan uçak kadar ilgi çeken unsurlar içeriyor. Neden mi?

MALEZYA UÇAĞI PUTİN’İN UÇAĞIYLA KARIŞTIRILDI MI?

Rusya-Ukrayna sınırında Malezya uçağı düşürüldüğünde, Ukraynalılar ve Ukrayna’daki Rusya yanlıları arasında kimin yaptığına yönelik tartışmalar olmuştu. İddia şuydu: Rusya Devlet Başkanı Putin, Soçi’deki bir toplantısı sonrası Avrupa’ya geçecekti. Bu bilgiyi değerlendiren Ukraynalılar, Putin’in uçağıyla dış boyası çok benzerlik gösteren Malezya uçağını hedef aldılar. Geçtiğimiz hafta Rusya medyasında bazı şahitlere dayandırılarak gündeme getirilen bu iddia açıklığa kavuşturulmuş değil. Kazayı araştıran Ukrayna ve Amerikalı yetkililer tarafından da şu ana dek tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

Malezya’nın ucuz maliyetli havayolu şirketi Air Asia’ya ait Airbus 320-200 tipi uçağın, Endonezya’nın Surabaya kentinden Singapur’a doğru, 162 yolcusuyla seyir halindeyken kaybolması ise havacılık dünyasını şaşkına çevirdi. Çünkü QZ8501 sefer sayılı uçağın enkaz alanının Endonezya yetkilileri tarafından tespit edildiği açıklanmasına rağmen, teknoloji harikası uçakların kaybolma olarak tarif edilen zaman dilimi izah edilemiyor.

Halbuki uçaklar, özellikle bazı modeller, teknik donanımları sebebiyle uçaktaki her komut, her hareket üretici Boeing veya Airbus tarafından da izlenebiliyor. Buna rağmen kaybolan Boeing 777’den halen daha haber yok.

KAYBOLAN UÇAKLA İLGİLİ 5 İDDİA

Malezya Havayolları’nın Boeing 777’sinin siber saldırıyla kaçırıldığı iddiası hadisenin başından beri en ilgi çekeni, gündemden düşmeyeni. Boeing yetkilileri; ‘Bu tarz teorileri, uçakta siber saldırıya fırsat verecek güvenlik zafiyeti yok’ mealindeki cümlelerle açıklasalar da iddia taraflarını ikna etmiş sayılmazlar. Zira her anı takip edildiği belirtilen teknoloji harikası bir uçak kayboldu ve henüz bulunamadı.

Geniş gövdeli, çift koridorlu Boeing 777, 11 Eylül benzeri bir eylem için kaçırıldı. Uçaktan gelen mesajları değerlendiren Boeing, Amerikan makamlarını uyardı. Amerika, bölgedeki güçlerini kullanarak uçağı okyanusa düşürdü.

Uçağa ait son uydu sinyalleri sebebiyle Malezya radar sahasını geçtikten sonra en az beş-altı saat daha uçtuğu iddia ediliyor. Buna gerekçe olarak, radara yakalanmamış olması nedeniyle güney koridorunu kullanmış olabileceği söyleniyor. Dolayısıyla bu hattın sonu Avustralya’nın kuzeyinde okyanus anlamına geliyor.

Uçağın Pekin rotasından saparak sola dönmüş olması, pilot havada büyük bir sorunla karşılaşıp güvenli iniş yeri bulma çabasına girdi. Langwaki Adası’na ulaşmayı tercih etti, fakat adaya varmadan denize çakıldı.

Uçağın önce 13 bin 700 metre gibi yüksek bir irtifada, daha sonra da oldukça alçak bir irtifada uçması şüpheli bulunuyor. Hatta mukavemet ihtimali bile tartışılıyor. Çünkü 11 Eylül olaylarının ardından pilot kabini kapısı uçak kaçırma girişimlerine karşı takviye edilmiş olsa bile kokpite girme ihtimali hâlâ var.

Kapat