Advertisement

Seçime az bir süre kaldı. Kimlerin nasıl aday olacağı ise ciddi merak konusu. Yaklaşık 8 yıldır Türkiye’ye yön veren ve tek başına iktidarı elinde tutan AK Parti’den aday olmak isteyen bürokratlar, mevcut milletvekili ve işadamları için çeşitli formüller geliştirilmiş durumda.
Mesela, AK Parti’den adaylığı kısmen garantiye alan biri eski, diğeri yeni iki bürokratla konuştuğumda, “Bürokratlar ilgili mercilerden işaret almadan adaylık için istifa etmeleri halinde geriye dönemeyecekler. Bu yeni alınan bir karar” açıklamasını yaptılar. Bu sebeple, önceki seçimde olduğu gibi “istifa edip aday adayı olayım” kargaşası AK Parti cenahında beklenmiyor.
AK Parti’den önemli bir isim ise kamuoyunda başarılı olarak görülen önemli bürokratlardan birçoğunun yerinde kalacağını, kimin aday olabileceğine dair ise parti merkezinde ve bakanlıklarda çalışmalar yapıldığını söyledi. Şu an birçok bürokratın gözleri genel merkezden gelecek işarette. Ayrıca öyle bürokratlar da var ki, adı aday gösterilecekler arasında geçiyor, ancak onlar bulundukları makamları milletvekilliğiyle değişmek istemiyor.
Bu sebeple bürokratlar arasında vekilliği terfi görenler, tenzili rütbe sayanlar olduğu gibi, davaları dolayısıyla meclis zırhına girmek isteyenler de var. Tek belirleyici ise şüphesiz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çalışma arkadaşları.
Ayrıca AK Partili olan ya da partiye yakın durmakta fayda gören işadamları da aday kuyruğunda. Dün AK Parti’ye yakın bir işadamı aynen şöyle dedi: “Bu seçimde de adayım. Daha önceki seçimde aday olmuş, bir öncekinde ise gösterilmem diye olmamıştım. Ancak, AK Parti merkezinden neden aday olmadığım sorulduğu için bu defa gösterileyim veya gösterilmeyeyim mecburen aday olacağım.”
Öte yandan işadamlarının desteğiyle, yeni dönemde meclis çatısı altında genç, eğitimli vekil sayısının yenilenerek artırılması hedefleniyor. Ancak ne hikmet Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün yeni dönemde aday gösterilmeyeceği, fakat Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın da bırakın İzmir’den milletvekili adayı gösterilmesini yeni dönemde Savunma Bakanı olacağına dair neredeyse kesin ifadeler kullanılıyor. Öyle ki, bu konu Türkiye sınırlarını bile aşmış durumda.

K.Irak bankacılığı için adam öldürülür mü? 
Şimdi iyi bildiğim bir alanda, tecrübelerimi arka plana itip bir spekülasyona yer vermek istiyorum. Malum olduğu üzere Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinden Ankara’ya gelmek üzere havalanan Lübnan tescilli, Sky Lounge hava taksi şirketine ait Hawker 850XP tipi özel jetin sebebi belli olmayan düşüşüyle birlikte 7 kişi hayatını kaybetti.
K.Irak’ı yakından takip eden, yatırım yapan, yeni iş ortaklıkları kurmak için burasıyla yakın temasları olan bir isim, düşen uçaktaki JP Morgan Chase Bank yetkililerine dikkat çekerek, “K.Irak’ın bankacılık sistemine geçmesinin önündeki en önemli engel JP Morgan’dır. Yüzde 17 kâr limitleriyle çalışıyorlar. Kargo uçaklarıyla para transferi yapıyorlar. Ancak K.Irak yönetimi ise bankacılık sistemine bir an önce geçmek istiyor, JP Morgan ise bu geçişi istemiyor” diyerek bu kazaya, bu gözle de bakılmasında fayda olduğunun altını çizdi.
Henüz uçağın düşüyle ilgili somut bir çalışma olmadığı gibi ortada ulaşılmış bir tespitte yok. Fakat uçak Türkiye’den charter edildiği için Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden, Lübnan tescilli olduğu için bu ülkeden, uçağın üreticisi Amerika veya bir merkezi de İngiltere’de olması sebebiyle buralardan oluşturulacak kaza kırım heyetinin araştırmalarıyla düşüş sebebi araştırılacak. Ayrıca uçak K.Irak’ta düştüğü için merkezi Irak Hükümeti’nden de kaza araştırma komisyonuna uzmanlar katılabilir.
Bu konuyla çok yakından ilgili isimleri aradım. Onlar da mevzunun bu aşamada her türlü spekülasyona açık olduğunu ifade ettiler. Düşürülmüş olma iddiası için de “Ateş edilmiş de olabilir, teknik sebepten düşmüş de olabilir” diyerek, kaza kırım raporunu beklememiz gerektiğini söylediler. Haklılar.
Ancak, K.Irak’ta düşen uçak için Türkiye’den uzman gitmesini Amerika’nın kabul edeceğini sanmıyorum. Banka ABD’nin, uçak Amerikan yapımı, düştüğü yer ABD’nin arka bahçesi. Henüz Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasını dahi aydınlatamamış, hatta kazaya ışık tutacak delilleri de kaybetmiş bir kurumdan yardım isterler mi? Bilemiyorum. Ancak, “Bir sabotaj ihtimali varsa kabul etmez, yoksa davet ederler’” diye düşünüyorum.
Bakalım neler olacak?

‘Mısır neden teşvik edildi?’
Dün CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ı asıl ilgi alanından uzaklaşmakla eleştirdim. O da haklı olarak konuşma metinlerini gönderip, Anadolu Ajansı’nın geçtiği metinlerdeki eksikliğe vurgu yaptı.
Oran, “Türk işadamlarının Mısır’a yönlendirmesi kabul edilemez bir durumdur. Türkiye’den Mısır’a giden 2 Milyar dolarlık bir yatırım var. Bu yatırım 300 Türk firması tarafından gerçekleştirilerek orada 50 bin kişilik istihdam sağlandı.” sözleriyle Güneydoğu’nun ucuz işgücü konusunda Mısır’dan farklı olmadığını, ama bu durumun dikkatlerden kaçtığına işaret etti.


Kapat