Advertisement

Rekabet Kurulu'nun (RK), 8 bankaya toplam rakamı yaklaşık 2 milyar doları bulan bir ceza kesmesi beklenirken, ilginç bir yaklaşımla ceza, yüzde 95 indirim yapılarak, 72.3 milyon lira olarak uygulandı. Ceza konusu olan mevzuda yani maaş promosyonlarıyla ilgili geçmişte epeyce yazı yazmıştım. Hatta bir kamu kurumunun maaş promosyonlarıyla nasıl köşe olduğunu da ortaya çıkarmıştım. Dolayısıyla bu konu sadece benim değil birçok kişinin ilgisini çekti. Bankacıların dışında kimsenin de bankalara "ayıp olmuş" veya böyle ceza olur mu dediğini duymadım.
Ancak yüzde 95 oranındaki ceza indirimi tartışmalı bir konu. Bakan Ali Babacan veya başka yetkililerin girişimleriyle bankalara göz yumulmasının nasıl bir mantığı olabilir? Ayrıca ceza konularının tarihi eski. Hatta bazı bankalar da zamanaşımı sebebiyle cezadan kurtuldu. Bu durumda ceza-i müeyyide uygulayan kurumların, kestikleri cezaların gerekli etkiyi yapması için zaman faktörüne dikkat etmeleri gerekmez mi? Benzer hassasiyetlerin bireysel tüketiciyi ilgilendiren hususlarda da gösterilmesi umulurken, ne hikmetse mahkeme kararları genele şamil olmuyor.
Bir örnek. Bilindiği üzere kredi kartı kullanım ücreti tartışması gündemden düşmüyor. Mahkeme kararları da var. Eylül 2010'da Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankaların müşterilerinden aldıkları "kart ücreti"ne ilişkin emsal bir karara imza atmıştı. Karara göre, bankalar, müşterilerinden kredi kartı ücreti talep edemeyecekti. Tüketici Hakem Heyeti'nin verdiği, "kredi kart ücreti"nin
alınmamasına ilişkin kararın iptalini görüşen Yargıtay da davacı bankayı haksız bulmuştu. Fakat şahit olduğum bir olay var. Vatandaş Money kartının görsel şölen havasında geçen reklamlarından etkilenerek, Migroslardaki avantajları göz önüne alıp, kart başvurusu yapıyor. İki ay sonra Garanti Bankası'ndan gelen ekstrede 50 TL'lik kart kullanım ücretiyle karşılaşıyor. Elindeki kartla dönüp medyada yer alan mahkeme kararlarına bakıyor. Şimdi bu durumu birisi izah edebilir mi?
Benzer durum kredi taleplerinde çok tuhaf şekilde bankaların lehine çalışan ve tamamen tüketiciyi korumayan bir tablo sergiliyor. Yüksek kârlar açıklayan, rekabet etmeden birbiriyle yarışır gibi görünen bankacılık sektörünün imajı bu durumda nasıl olur buyurun kararı siz verin...
Ceza kesilen Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Finansbank ve Halk Bankası, Danıştay'a 60 gün içinde başvurup karara itiraz edebilecek. Birileri de çıkıp ceza indirimini yargıya taşırsa nasıl bir tablo ortaya çıkar merak ediyorum. Veya Danıştay, bu konuyu değerlendirirken indirim tarafını da dikkate alır mı?

Vodafone on binde beş
Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurulu, 22 Şubat 2011 tarih kararıyla, "MY Vodafone Servisindeki Güvenlik Açığına İlişkin Denetim" yapmış ve ceza kesmiş. Nedenini de izah edelim;
"My Vodafone servisinde abonelere ait fatura detaylarının başkaları tarafından görüntülenebilmesine imkân tanıyan bir güvenlik açığının oluştuğu, söz konusu güvenlik açığının 2009 Mart-2010 Ekim tarihleri arasında hizmeti etkilediği ve bahse konu güvenlik açığının Vodafone tarafından gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması sonucu ortaya çıktığı hususları göz önüne alındığında..."diye devam ediyor.
Netice itibarıyla, Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği'nin "Müeyyideler" bölümde yer alan hususlar ışığında Vodafone, 2009 yılı net satışlarının on binde beşi oranına isabet eden tutarda idari para cezası uygulanması hususuna karar verilmiş.
Dışardan bakıldığında fatura detayının bazı anlarda ne anlama geldiğini biliyoruz. Bu işler için çeteler bile var. Özellikle bol tutuklamaların, kimin kiminle, ne kadar görüştüğünün, telefon trafiklerinin nelere kadir olduğuna yakinen şahit olduğumuz bir ortamda, ilgili kurumların devrede olduğuna mı sevinmeliyiz? Yoksa "Memlekette her şey olabiliyor" diye üzülmeli miyiz? Ben işin içinden çıkamadım.
Ayrıca cep telefonları hayatımızın bir parçası, ama biz onlara hükmetmek yerine GSM operatörleri bize daha kolay hükmediyor. Kısa süre önce yurtdışına çıkmıştım. Gazeteden arkadaşlar aradı. Bitmiş sayfayı e-mail olarak gönderdiklerini söylediler. Bir Turkcell abonesi olarak iPhone üzerinden anında biten sayfaya bakacağımı düşündüm. 20 dakika bekledim, netice alamadım. Sayfayı görmem dahi mümkün olmadı. Peki, alınmayan hizmet karşılığında ne ödedim; yaklaşık 45 TL.

Buyurun çözün bu karmaşayı...
CHP TOBB yasasında kimin için değişiklik istiyor?
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kanunu'nun değiştirilerek, iki dönem üst üste yönetim kurulu başkanlığı ve konsey başkanlığı yapmış olanların, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilmemeleri yönündeki kısıtlamanın kaldırılması için yasa teklifi vermiş.
Böyle bir yasa teklifi neden verilir? Ağalık düzeninden hoşlananların CHP'ye olan ilgisini biliyorum, ancak bu değişiklik memleketin hayrına olmayacaktır. CHP becerebiliyorsa, TOBB Kanunu'nun tamamına yönelik bir teklif verirse daha hayırlı olacaktır...

Kapat