Advertisement

Huawei (ABD'nin yasak kararına ilişkin): Size zarar verecek

Huawei (ABD

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan kararnamesine Huawei’den ilk tepki geldi. Çinli teknoloji şirketinden yapılan açıklamada, “Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak, ABD’yi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyecek; aksine, ABD’yi daha düşük standartlarda; ancak pahalı alternatiflerle sınırlandıracaktır” denildi

17 Mayıs 2019 Cuma, 09:43 Güncelleme: 17 Mayıs 2019 Cuma, 09:46

Habertürk'ün haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın 'ulusal acil durum' ilan ederek, Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan kararnameye imza atması sonrası, bu kararın hedefinde olan Çinli teknoloji şirketi Huawei’den resmi açıklama geldi.

 

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının ana odağı haline gelen Çinli şirket, “Trump Yöneti̇mi̇ni̇n Huawei Kararı Hakkında Basın Açıklaması” başlıklı duyurusuyla, ABD’ye ‘Siz kaybedersiniz’ mesajı verdi.

 

Huawei’nin 5G teknolojilerinin lideri konumunda olduğu ifade edilen açıklamada, “Huawei olarak ABD ile çalışmaya hazır ve istekliyiz. Ürün güvenliğini sağlamak için de etkili tedbirler almaktayız. Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak ABD’yi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyecek; aksine, ABD’yi daha düşük standartlarda; ancak pahalı alternatiflerle sınırlandıracaktır” denildi.

Huawei’nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş aşamasındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına zarar vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei'nin haklarını ihlal edecek ve diğer ciddi yasal sorunları ortaya çıkaracaktır.”

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 108.869 0,19
USD/TRY 5,7758 0,47
EUR/TRY 6,3899 0,06
EUR/USD 1,1060 -0,39
FAİZ 12,15 -0,25
ALTIN/ONS 1.460,17 -1,07
BRENT 64,39 1,58
© haberturk.com
Yukarı