Advertisement

FT'de yer alan habere göre Çinli teknoloji devi Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei Trump hükümetinin bir sonraki savaşlarının IoT ve akıllı fabrikalar savaşı olacağını söyledi.

IoT teknolojisi farklı bir şekilde adreslenen nesnelerin kendi aralarında bir ağ oluşturması ve bu ağ içinde belli bir protokol ile birbiriyle iletişim olmaları anlamına geliyor. Akıllı fabrikalar, endüstriyel otomasyon ekipmanı ve sistemleri arasındaki haberleşmeyi otomatikleştirerek, tesis yöneticilerine, kablosuz olarak bağlı makinalara uzaktan erişim olanağı sağlıyor. Huawei, şirketlerin imalat hatlarını izlemek amacıyla fabrikalara internet bağlantısı sağlamak için yazılım ve çip üretiyor.

Çin'in imalattaki güçlü konumu da Huawei'ye bu teknolojinin gelişmesi için büyük pazar potansiyeli sunuyor. Çin hükümeti endüstriyel IoT sektörünün değerinin geçen sene yaklaşık 44 milyar dolar olduğunu ve her sene yaklaşık % 25 oranında büyüyeceğini öngördü.

"Sırada IoT savaşları var" diyen Ren, Huawei'nin bu alanda lider olursa Trump hükümetinin bir sonraki hedefinin bu sektör olacağını söyledi.

IoT teknolojisinde sektör lideri olmasa da analistlere göre en derin kapsamlı ürün ağını sunan Huawei, sektörün standartlarını belirleyerek küresel IoT pazarında lider konuma gelmek istiyor.

IHS Markit analisti lex West, IoT sektörünün ana oyuncularla gelecek 5 yılda konsolide olacağını ve sektörün tamamına hükmedecek bir lider olmayacağını belirtti. 

Geçen hafta Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Zirvesi´nde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya gelen Trump, ABD şirketlerinin Huawei´yle iş yapmasını engelleyen yasağın kaldırıldığını duyurmuş, "Yüksek teknoloji şirketleri ve Başkan Xi´nin talebi doğrultusunda, şirketlerin ulusal güvenliğimize zarar vermeden Huawei´den ürün satın almasına izin verdim." ifadelerini kullanmıştı.