Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Kalyon Enerji ile stratejik işbirliğine giden Birleşik Arap Emirlikleri merkezli International Holding Co. (IHC) Kalyon Enerji hisselerini iştiraklerine devretti.

Şirket, Kalyon Enerji hisselerinin yüzde 80'ini Multiply iştirakine, yüzde 20'sini ise Alpha Dhabi'ye devretti.

IHC, iki şirkette de en büyük hissedar konumunda.

IHC ile Kalyon Enerji arasında stratejik işbirliği Ağustos ayında duyurulmuştu. Bu işbirliği ile Kalyon Enerji'nin yüzde 50'si 1,8 milyar dirhemlik bedelle IHC'ye devredilmişti.

Söz konusu anlaşmanın sadece iki ülke adına değil, bölgesel çapta da büyük bir öneme haiz olduğunun altını çizen Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu Ağustos ayında şu ifadeleri kullanmıştı: “Enerji sektöründe attığımız adımlar ve hayata geçirdiğimiz yatırımlar, bugüne kadar yabancı yatırımcıların ilgisine mazhar olmuştu. IEH ile gerçekleştirdiğimiz görüşme ve karşılıklı değerlendirme sonunda, Kalyon Enerji hisselerinin yüzde 50’sini devretme konusunda anlaştık. Bu beraberlik Kalyon Holding’in global marka olma yolunda en önemli kilometre taşlarından biri olacak."

Kalyon Holding daha önce yaptığı yatırımlarla, tek çatı altında 4 fabrika barındıran Kalyon PV’nin başta 500 MW olan üretimini 1000 MW’a kadar çıkarmıştı.