Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

IIF Ekonomisti Eline Ribakova Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek'e konuk oldu.

Ribakova geçen hafta Washington'da gerçekleşen küresel finans toplantılarında tartışılan en önemli konunun büyümedeki yavaşlama olduğunu, jeopolitik risklere de vurgu yapıldığını söyledi. Ribakova "toplantıda ayrıca para politikalarının hala destekleyici olduğunu konuştuk. Global çapta Merkez Bankaları bu hafta da faiz indirimleri yaptı ve gelişen piyasalara portföy akışı oldu. Ancak para politikasının yanında mali teşviklere de ihtiyaç var." diye konuştu.

Gelişen piyasalara sermaye akışlarının ticaret gerilimiyle yavaşladığını belirten Ribakova "para politikaları destekleyici olunca sermaye akımları artıyor. Gelecek sene sermaye akımları biraz daha iyileşebilir. Sabit getirili piyasalara giriş olacağını düşünüyoruz. Gelişen piyasa hisselerinde iyimser ve ihtiyatlılar" yorumunu yaptı.

Ribakova Türkiye'ye yönelik değerlendirmesinde ise jeopolitik risklerin dengelendiğini, cari dengenin fazla vermesinin önemli olduğunu ifade ederek "ama gelecek sene büyüme potansiyelin üzerinde olursa cari açık kötüleşebilir buna dikkat etmeliyiz" diye konuştu.