Advertisement

Ülke içerisindeki protestolar devam ederken ABD hala en çok aktif vaka sayısına sahip ülke konumunda. Darbe söylentilerinin ortasında ABD’yi takiben Brezilya aktif vaka sayısında ikinci geliyor. Hazine Bakanının kısa bir süre içerisinde istifa edeceğini açıklaması üzerine, mali disiplinin bozulacağı yönündeki endişeler de artış gösterdi.

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te artan vaka sayıları pandeminin yeni merkezinin Güney Asya ülkeleri mi olacağı endişesini arttırıyor. Son 5 günlük vakaların toplam vakaya oranına bakıldığında Hindistan en çok vakanın olduğu ve oranın en yüksek olduğu ülke konumunda.

332,424 vaka ve %17 orana sahip olan ülkede vaka sayılarının artışı olağan hızıyla devam ediyor. Pakistan’da da durum pek farklı değil. 144,478 aktif vaka sayısına sahip ülkenin son 5 günlük vaka sayılarının toplama oranıysa %15,9 olarak gözüküyor.

Bangladeş’te ise aktif vaka sayısı 90,619 civarında ve 5 günlük vaka sayısı toplamı oranıysa %13,9 olarak gözüküyor.

Latin Amerika’da da vaka sayılarının artış eğilimi devam ediyor. Guatemala, Arjantin, Honduras ve Şili’de 5 günlük vaka sayısının toplam vaka sayısına oranı %14-17 arasında değişiyor.

Brezilya’da bu oranın görece daha düşük gözükmesi hem vaka sayılarının ciddi derecede fazla oluşundan hem de Brezilya hükümetinin verilerin yayınlanması ile ilgili aldığı karardan etkilenmiş olabilir. Ama sadece rakamlara bakarak yorumladığımızda günlük vaka sayılarının düşüş eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz.

Güney Afrika’da ise vaka sayıları ciddi bir artış eğiliminde. Son 5 günlük ortalamalara bakıldığında toplam vakanın %20’sinin son 5 gün içerisinde gerçekleştiği görülüyor. Daha önce sıralamalarda seyrek gözüken Güney Afrika’da salgın tepe noktasına doğru ilerliyor.