Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Gita Gopinath, kurumdan yapılan açıklamaya göre, kurumun iki numaralı koltuğunu Geoffrey Okamoto’dan devralmaya hazırlanıyor.

Bu adım, IMF’de baş ekonomist olarak görev yapan ilk kadın olan Gopinath’ın Ekim ayında, üç yıllık kamu hizmetinin ardından, daimi görevlendirilmesini tekrar kazanabilmek için Harvard Üniversitesi’ne katılmayı planladığını duyurmasından dolayı sürpriz bir karar olarak değerlendiriliyor.

IMF, yaptığı açıklamada, “Fon’un kıdemli yönetim ekibinin rolleri ve sorumluluklarında bazı yeniden düzenlemelere gidiliyor” dedi.

ABD karardan memnun

IMF’de birinci idari direktör yardımcısı geleneksel olarak ABD tarafından aday gösteriliyor ve IMF idari direktörü tarafından atanıyor.

Konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, ABD Hazine Bakanlığı, bu tercihi onaylıyor ve bu rolün iş sorumluluğunun tekrar kazanılmasından memnun.

IMF, “Birinci idari direktör yardımcısı, denetleme ve ilgili politikalardan sorumlu olacak, araştırma ve önemli yayınları yönetecek ve fon yayınları için en yüksek kalite standartlarının sağlanmasını destekleyecek” dedi.