Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e faiz indirmesi yolundaki çağrısı gibi adımlar para politikası hatalarına yol açarsa, ABD ekonomisi için "tehlikeli" sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu. 

Fon'un para ve sermaye piyasaları bölümü direktörü Tobias Adrian, Trump'ın Fed'e yönelik son eleştirisine ilişkin soru üzerine, "Merkez bankası bağımsızlığının zayıflatılması tehlikeli olacak," dedi. Adrian, IMF'nin ilkbahar toplantıları için bulunduğu Washington'da konuştu.

Adrian, "Dünyanın en büyük ekonomisinin merkez bankası çok bağımsız bir kurum olarak oluşturuldu. Guvernörler ve başkan uzun yıllar için atanmakta. Kurumda politikacılardan gelen çağrıların dinlenmek zorunda olunmaması derin bir şekilde kök salmış durumda" dedi.

Trump Fed'i defalarca ABD ekonomisini desteklemek konusunda daha fazlasını yapmamakla eleştirdi. ABD Başkanı geçen hafta, Fed'e faizi düşürme ve parasal genişleme olarak adlandırılan tahvil alım programını tekrar uygulama çağrısında bulundu. Başkan'ın Fed'in politikasını değiştirmeye yönelik diğer bir adımı ise, Fed'in guvernörler kuruluna kendisine bağlı iki ismi atamak istediğini söylemesi oldu. Bunlar, bir pizza şirketinin eski yöneticisi Herman Cain ve muhafazakar bir kurum olan Heritage Foundation'ın üst düzey yöneticisi Stephen Moore idi.

Fed geçen ayki toplantısında politika faizini değiştirmedi ve Trump'ın 2018 yılında atadığı Başkan Jerome Powell, faizlerin, küresel risklerin ekonomik görünüm üzerinde baskı oluşturması ve enflasyondaki durgun seyrin sürmesinden dolayı bir süre sabit tutulabileceğini söyledi. Adrian, IMF'in Fed'in para politikası duruşunu desteklediğini belirtti.