Advertisement

İniltere Başbakanlık Sözcüsünün açıklamasına göre, İngiltere ve Avrupa Birliği finansal servislerde iş birliği için karşılıklı mutabakat bildirisi görüşmeleri bu hafta başlayacak.

“Finansal istikrarı, piyasa bütünlüğünü, yatırımcıları ve tüketicileri korumak istiyoruz.” diyen Başbakanlık Sözcüsü Jamie Davies, “Müzakerelerin bir parçası olarak finansal servisler üzerine daha kapsamlı bir anlaşma sağlamak için uğraştık ve Hazine Bakanlığı komisyonla çalışmaya bu haftanın başından itibaren başlayacak.” dedi.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan ancak geçiş süreci nedeniyle AB hükümlerine uymaya devam etmek zorunda kalan İngiltere, Brüksel ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

"Adil rekabetin sağlanması", "ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği" ve "balıkçılık" gibi zorlu konularda anlaşılamaması nedeniyle uzayan müzakereler, geçiş sürecin bitmesine sadece 7 gün kala sonuçlanmıştı.

1973'te AB'ye üye olan ve 31 Ocak 2020'de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren İngiltere için yeni bir dönem böylece başlamış oldu.

Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacaktı.