Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Brexit müzakerelerinin bir sonraki aşamasına odaklanacağının sinyalini verdi. İki yetkili oyunu faiz indirimi yönünde kullandı. Politika yapıcılar Saunders ve Haskel faiz indirimi için çabalarını sürdürüyor.

Banka politika toplantısında faiz değişikliğine gitmeyerek yediye iki oyla yüzde 0.750 seviyesinde sabit bıraktı. Varlık alım hedeflerinde de dokuza sıfır oyla değişikliğe gitmeyen banka, valrık alımlarını 435 milyar sterlinde, şirket tahvillerinde alım hedefini 10 milyar sterlin seviyesinde tuttu. 

Yapılan açıklamada Boris Johnson'ın seçim zaferinin ardından İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sürecinin netlik kazanmasının güveni artırıp artırmayacağını söylemek için çok erken olduğu belirtildi. Brexit belirsizliğinin sürmesi ya da küresel büyümenin istikrar kazanamaması durumunda teşvikleri artırmak gerekebileceği ifade edildi.

Aralık toplantısının tutanaklarında "Hanehalkı ve işletme güveninin yakın vadede yükselmesi mümkün. Dahası, şirketlerin ve hanehalkının yanıtları Brexit sürecinin bir sonraki aşamasıyla ilgili gelişmelere göre değişiyor. Buna İngiltere'nin gelecekteki ticari ilişkilerinin doğası ve geçiş dönemine dair müzakereler de dahil." ifadesi yer aldı.

Dördüncü çeyreğe ilişkin büyüme tahminini yüzde 0.2'den yüzde 0.1'e revize eden BoE, enflasyonun sonbaharda yüzde 1.25 civarına gerilemesini bekliyor. Bankanın hedefi yüzde 2'nin hemen altında bulunuyor.