Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE) politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25'e yükseltti. Karar 4'e karşı 5 oyla alındı. 3 üye 75 baz puanlık, 1 üye 25 baz puanlık artış yönünde oy kullandı.

Faiz artırımları böylece 7. ayda sürdü. Banka geçen ay da politika faizini 50 baz puan artırmıştı.

Merkez Bankası, enflasyondaki sert yükseliş nedeniyle Aralık ayından beri faiz artışlarına devam ediyor.

Banka yetkilileri enflasyon tahminlerini yüzde 13'ten yüzde 11'in altına çekti. Yeni Başbakan Liz Truss'ın enerji destek planıyla derin bir resesyondan kaçınılabileceği ifade edildi. Komite, enflasyonist baskıların 'ısrarlı' olması durumunda gerektiği gibi güçlü şekilde tepki verileceğini belirtti.

Politika faizinin büyük oranda 50 baz puan artırılması bekleniyordu, ancak Fed'in dünkü 75 baz puanlık artışının ardından 75 baz puanlık artış yapabileceği beklentisi de vardı.

Ülkede yıllık enflasyon Ağustos'ta yüzde 9,9'a geriledi ancak yine de bankanın yüzde 2'lik hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşti. BOE Ekim'de zirve yapan enflasyonun birkaç ay daha çift hanede kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Fed dünkü toplantısında 75 baz puan faiz artırırken bugün de birçok Merkez Bankası faiz artırımına gitti. Bu yıl yaklaşık 90 Merkez Bankası faiz artırdı. Bunların yarısı tek seferde en az 75 baz puanlık artış yaptı.