Advertisement

Salı günü açıklanan veriler, bütçe açığının Nisan-Kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemindeki seviyesinin neredeyse yarıdan fazlasının altına inerek, 136 milyar sterline (180 milyar dolar) gerilediğini gösterdi. Bütçe açığı Kasım ayında 17,4 milyar sterlin ile tahminlerin hafif üzerinde gerçekleşti.

Bütçe açığında bu yıl görülen düşüş, ekonomik büyümenin vergi gelirlerinde meydana getirdiği artışı ve pandemi ile ilgili harcamalardaki azalmayı yansıtıyor. Ancak bu iyileşme, ulusal borcun geri ödemesini daha pahalı halen getiren enflasyonda son dönemde görülen yükseliş olmasaydı daha iyi olabilirdi.

Hazine’nin gerçekleştirdiği faiz ödemeleri Kasım ayı sonu itibarıyla yüzde 54 ya da 15 milyar sterlin artarak 42,9 milyar sterline çıktı. Bu durum, kamu borçlarının dörtte birinin son 30 yılın en hızlı artışını gerçekleştiren perakende fiyatlara bağlı olmasından kaynaklandı. Enflasyonun ilk beklenenden daha yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi, Bakan Sunak’ın borçlar ve açığın azaltılması konusundaki temel taahhüdünü yerine getirmesini zorlaştırabilir.