Advertisement

Başbakan Boris Johnson'ın hükümeti Perşembe günü anlaşmasız Brexit'i engellemek isteyen kanun yapıcılara "Eğer İngiltere'nin 31 Ekim'de Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasını engellemek istiyorsanız ya yasayı ya da hükümeti değiştirin." diyerek seslendi.

İngiltere, AB'den ayrılmasına haftalar kalmasına rağmen hala en büyük ticaret ortağı Brüksel ile ayrılıklarının etkilerini azaltacak bir anlaşmada uzlaşamamış durumda. Johnson, anlaşma yapmak istediğini ancak gerekirse anlaşmasız da olsa AB'den ayrılacaklarını belirtti.

Johnson karşıtları ise Brexit tarihine az bir zaman kala parlamentoyu askıya aldırmasından ve kendisini engelleyecek parlamenter prosedürün kısıtlamasından dolayı öfkeli.

Parlamentoda hükümet işlerini yürütmekle yetkili, Brexit destekçisi Rees-Mogg, Johnson'ı engellemek isteyen kanun yapıcıları "Mızmızlanan ve dişlerini gıcırdatan herkes biliyor ki istediklerini almanın sadece iki yolu var." dedi ve sözlerini sürdürdü:

Biri hükümeti değiştirmek diğeri de yasayı değiştirmek. Bunlardan birini yaparlarsa bir etkisi olacak. Herhangi birini yapmaya cesaretleri yoksa 31 Ekim tarihinde referandum sonucuna bağlı olarak AB'den ayrılacağız.