Advertisement

İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın Bloomberg HT'deki "Üst Düzey" programında Arzu Maliki'ye konuk oldu.

Ayaydın 2018'in çok çetin bir yıl olduğunu, ama buna rağmen kendi markalarının gerekli büyümeyi gerçekleştirdiğini belirtti. Ayaydın; "Yüzde 30 büyüme gerçekleştirdik. 2019 bütçesini hazırlarken herkes ciddi anlamda zorlandı. 2019'un daha çetin geçeceğinin hesabını hepimiz yaptık. İlk 3 ayın rakamlarına göre Ocak ayı çok iyiydi fakat Şubat ve Mart iyi değildi. Döviz kurlarını önümüze alıyoruz, enflasyonu önümüze alıyoruz, asgari ücretin artışını önümüze alıyoruz, banka faizlerini önümüze alıyoruz. Dolar ile ürün alıyorsunuz ham maddenizin hepsini dolar ile alıyorsunuz ve dolar kuruna göre de maliyet yapmak zorundasınız." yorumunu yaptı.

Ama ilk 3 ayda yabancıda büyüme oranının yüzde 70 olduğunu kaydeden Ayaydın "Yerli tüketicide büyümemiz yüzde 10; yüzde 10 artış ile hiçbir firma ayakta kalamaz, herkes iflas eder. Geçen seneye göre yüzde 10 büyüme herkesi iflasa götürür. Yerlinin satın alma gücü yok, düşmüş. Ama ilk 3 ayda yabancıda büyüme oranımız yüzde 70. Eğer yabancıdaki yani turistteki bu yüzde 70 olmasaydı biz yerlideki yüzde 10 ile ne işçi ücretlerini ödeyebilirdik ne de kiralarımızı ödeyebilirdik. Ülkemizde turist olduğu sürece bizim cirolarımız artar" dedi.

Ayaydın sözlerini şöyle sürdürdü; "Bakıyorsunuz bazı şirketlerin bankalara ciddi borcu var; siz gidip de yüzde 30 faizle bankadan parayı alıp da şirketinize koyduğunuzda bu paranın çıkması mümkün değil. Nasıl yatırım yapacaksınız? İşte bu yüzden biz 2019'da sektör olarak büyümeyi biraz dondurduk."

Ayaydın 2019'un ikinci çeyreğinden itibaren önlerini göreceklerini, üçüncü çeyrekten itibaren çok daha iyi olacaklarını ifade etti.

Ayaydın "İhracattaki performansınız nasıl? Yeni pazarlara girecek misiniz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi; "İhracatın her ay artacağını öngörüyorum. Türkiye'de üretim maliyetleri çok düştü, yani Uzakdoğu'ya verilecek siparişleri Türkiye'ye veriyorlar, Türkiye ucuzladı neden buradan almasın o yüzden Türkiye'ye siparişler her geçen gün artıyor. Bizim Ortadoğu'da şu an itibariyle 45 mağazamız var, bu yıl Oratdoğu'da 10 tane daha mağaza açıyoruz, önümüzde bir Mısır, Lübnan ve Rusya pazarları var. Mısır'da şu an iki grup ile görüşüyoruz ve son aşamaya geldik, 2019'un yazında Mısır'da mağazalarımız açılmış olacak inşallah. Lübnan'da bu yaz inşallah 2 mağaza açıyoruz. Rusya'da da şu anda 2 grupla görüşüyoruz, ve Rusya'da da 5 yıllık bir projeksiyonda 50 mağazalık bir projeksiyon olacak. Markalı ürünlerin ihracatının artması lazım."