Advertisement

İran, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmak için yapılan görüşmelerde, ABD’nin İran’ın petrol sektörüne ve bankalarına uyguladığı yaptırımları kaldırmayı prensipte kabul ettiğini ama ana konularda anlaşmazlıkarın sürdüğünü belirtti.

Başkan Hasan Ruhani’nin Özel Kalemi Mahmut Vaizi, gazetecilere ABD’nin Trump tarafından yürürlüğe konan tüm ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul ettiğini söyledi. Yaptırımların hedefinde olan sektörler arasında petrokimya, enerji, bankacılık ve çelik gibi sektörler bulunuyordu.

“Sigortadan petrol ve navluna kadar birçok alanda Trump döneminde yürürlüğe konan 1.040’a yakın yaptırım kaldırılacak” diyen Vaizi, ABD’nin birçok kişi üzerindeki yaptırımları kaldırmayı da kabul ettiğini belirtti ama bunların arasında yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin olup olmadığını söylemedi.

Vaizi yaptığı bir diğer açıklamada ise ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) İran devletine ait birçok haber sitesini kapattığını belirterek, “ABD’nin politikaları nükleer anlaşma görüşmeleri devam ederken hiç de yapıcı değil” dedi.