Advertisement

İş Bankası takipteki alacaklarının bir kısmını elinden çıkardı.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada yapılan ihaleler sonucunda, bankanın takipteki krediler portföyünün 745.485.561 TL tutarındaki kısmını oluşturan alacakların 71.850.000 TL'lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle Emir Varlık Yönetim A.Ş., İstanbul Varlık Yönetim A.Ş., Gelecek Varlık Yönetimi A.Ş., Hedef Varlık Yönetim A.Ş. ve Arsan Varlık Yönetim A.Ş.'ye devredildiği belirtildi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Bloomberg HT'de katıldığı yayında Türkiye ve İş Bankası özelinde sorunlu krediler görünümünü şöyle değerlendirmişti: Türkiye'de donuk alacaklar için karşılık seviyesi yüzde 75. Avrupa'da bu oran yüzde 45. Yakın izlemede karşılık oranımız yüzde 15. Avrupa'da ise yüzde 6 civarında.

Yakın izlemedeki kredilerin kabaca yüzde 20'si sorunluya intikal ediyor. Biz ne yapacağımızı bilmez durumda değiliz, yapacağımızı yapmış durumdayız. Biz bunu yönetiriz, yeter ki ekonomik iklim bozulmasın.

Bizim bir de serbest karşılıklarımız var. Aktif büyüklüğü bakımından sektörün yüzde 70'ini oluşturan bankaların serbest karşılık toplamı 2020'de iki katına çıktı. Bizim bankanın da serbest karşılıkları 1,1 milyardan 2,9 milyar TL'ye çıktı.