Advertisement

Işık Plastik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker Işık Plastik’in halka arzına ilişkin detayları Bloomberg HT’ye anlattı. Çeker, gelen kaynağın büyümenin finansmanında kullanılacağını söyledi.

Çeker halka arza dair "Büyüme odaklı bir firmaydık ve bu büyüme için en doğru finansmanın bu olduğuna karar verdik. Bunun bize şeffaflık ve kurumsallık katacağını biliyorduk. Garanti Yatırım'la bu süreci yönettik ve çok başarılı olduk. Son dönemde gelen talepler içinde rekor seviyedeydi. Amacımız bunun tabana inmesiydi. O yüzden eşit dağıtım belirlemiştik.

Toplam halka arz büyüklüğümüz 14.2 katına denk gelen 160 milyon 411 bin 855 TL’lik nominal değerli filtre edilmemiş bir talep toplandı. Halka arz edilen toplam 181 milyon 709 bin 317 TL’lik değerli 11 milyon 286 bin 293 TL nominal değerli paylarımızın tamamı satıldı." değerlendirmesini yaptı.

Gelen kaynağın büyümenin finansmanında kullanılacağını belirten Çeker "Yaklaşık yüzde 50’sini büyümenin işletme sermayesinde kullanacağız. Yüzde 15-30’unu da başta inşaatının yüzde 75’inin tamamladığımız 'Işık 2' fabrikası dediğimiz mevcut yatırımlar için kullanacağız. Yüzde 25- 40’ını da yeni yatırımlar için kullanacağız." şeklinde konuştu.

Çeker, kapasitelerinde büyüme olacağını belirterek "ama en önemlisi Türkiye’de üretilmeyen ithal olan çizilmez buğulu aktivit aynalı levhalar üreteceğiz. Bunları bize çok ciddi bir katma değer sağlayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Şu anda 280 çalışanları olduğunu kaydeden Çeker, yeni yatırımlarla beraber 40 kişilik daha istihdam sağlayacaklarını, sektör beklentilerinin de çok olumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Işık Plastik hisseleri Borsadaki ilk işlem gününe yüzde 10 yükselişle başladı.