Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İspanya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin, en kötü durum senaryosuna göre, bu yıl yüzde 15 kadar daralabileceği tahmininde bulundu. Gerçekleşmesi durumunda, böyle bir daralma Euro Bölgesi'ndeki en büyük çaplı ekonomik küçülmelerden biri olacak.

İspanya bölgede koronavirüs pandemisinden en fazla zarar gören ve turizme en fazla bağımlı ülkelerden biri ve bu durum, Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisinin, küresel pandeminin sebep olduğu daha önce benzeri görülmemiş bu şok karşısında özellikle kırılgan hale gelmesine yol açıyor.

İspanya ekonomisi ayrıca, ekonominin önemli kısmını küçük işletmelerin oluşturması ve işverenlerin birçok durumda geçici işçi kullanmaları ve bu nedenle kriz döneminde ani ve yoğun istihdam kayıplarının olmasından dolayı da oldukça kırılgan.

İspanya Merkez Bankası'na göre, pandemi öncesinde yüzde 14 seviyesinde bulunan işsizlik oranı bu yıl yüzde 18.1 ila yüzde 23.6 aralığına yükselebilir. En iyi durum senaryosunda bile, işsizlik oranı 2022 sonuna akdar yüzde 17'nin üzerinde kalacak.

İspanya Merkez Bankası başekonomisti Oscar Arce, Pazartesi günü basın mensuplarına yaptığı sunumda, keskin düşüşün ardından muhtemelen diğer Euro Bölgesi ortaklarına göre daha güçlü bir toparlanma gelebileceğini kaydetti. En kötü durum senaryosuna göre, İspanya ekonomisinin 2021 yılında yüzde 7 civarında büyümesi bekleniyor.