Advertisement

Yapı Kredi Bankası, 15 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 450 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Bankadan yapılan yazılı açıklamaya göre, dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisi, 513 milyon dolar ve 835 milyon avro olmak üzere iki ayrı Döviz cinsinden temin edildi.

1 yıl vadeli olarak alınan sendikasyon kredisinin maliyeti, 364 günlük dilim için "libor/euribor + yüzde 0,70", 367 günlük dilim için "libor/euribor + yüzde 0,80" olarak gerçekleşti. Banka, böylece, Mayıs 2014'de sağladığı krediyi yüzde 100'ün üzerinde yenilemiş oldu.

Sağlanan sendikasyon kredisinin koordinatörlüğünü ve düzenleyiciliğini Wells Fargo Bank, aracılığını ise Mizuho Bank Ltd. üstlendi.

Yapı Kredi Bankası CEO’su Faik Açıkalın konuya ilişkin açıklamasında, sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalarda fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı performanslarını sürdürdüklerini belirtti.

Açıkalın, ABD Merkez Bankası'nın gelecek aylar içerisinde faizleri artıracağı beklentisi ve döviz kurlarında son aylarda ortaya çıkan dalgalanmalar ile belirsizliğin sürdüğü bu dönemde, yüzde 100'ün üzerinde oranla yeniledikleri kredide, Türkiye'nin güçlü bütçe dinamiklerinin büyük katkısı bulunduğunu dile getirdi.

Faik Açıkalın, "Yapı Kredi olarak sergilediğimiz yüksek performans, güçlü mali duruş ve geniş muhabir ilişkileri ağı da bu başarıda büyük rol oynadı. Büyüme stratejimiz doğrultusunda fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi özellikle önem verdiğimiz bir konu. Önümüzdeki süreçte de finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusundaki başarılı performansımızı artırarak devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

AA