Advertisement
İSTANBUL FİNANS MERKEZİ OLUYOR ABONE OL

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulundu.

Moore İstanbul Finans Merkezi projesini desteklediklerini ve bu konuda işbirliği amaçladıklarını kaydetti. Moore konuya dair "Bu konuda Londra'nın tecrübelerini paylaşabilir, İstanbul Finans Merkezi'yle işbirliği yapabiliriz. Örneğin katılım bankacılığı sektöründe fırsatlarımız var. İslami Finans'ta Batı ülkelerinin arasında Londra önemli bir rol oynuyor..Sermaye piyasaları Türkiye'nin büyümesi için de çok önemli" diye konuştu.

Moore 2 ülke arasındaki ticaret hacminin 16 milyar dolara ulaştığını, bunun 2009'a kıyasla yüzde 70'lik bir artış olduğunu söyledi.

-AB üyeliğine en çok destek veren ülkeyiz

Richard Moore Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğine en çok destek veren ülke olduklarını belirterek "bu süreç ivme kazanırsa memnun kalıyoruz...İlk olarak eğer Kıbrıs meselesi çözülebilirse Türkiye'nin AB yolu daha çok açılacak. Ekonomik ve siyasi reformlar da önemli. Hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü gibi prensiplerde iyileşme gerekli" diye konuştu.

Kıbrıs sorununa dair de yorum yapan Moore, bu konuda ilerleme olduğunu belirterek "her 2 toplumun liderleri çok pozitif davranıyor, birbirlerine güveniyorlar, çok önemli bir fırsat var..Ankara çok güçlü destek veriyor, Atina çözümü destekliyor, biz de destekliyoruz. İnşallah çözüme varacağız. Eğer Kıbrıs'ta çözüme varabilirsek çok fazla istikrarsızlık olan bölgede istikrarın işaretini verebiliriz" diye konuştu.

Bu konunun Türkiye için çok önem teşkil ettiğini belirten Moore, sorunun çözümüyle AB'ye üyelik sürecinin fasıllarının açılabileceğini kaydetti.