Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkan Yardımcısı Martin Schlegel kurumunun önümüzdeki ay borçlanma maliyetlerini yeniden artıracağını ima ederek, güçlü tüketici fiyatları artışıyla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Salı günü Lihtenştayn'ın Vaduz kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Schlegel, "Enflasyon hedefin üzerinde, bu yüzden bizim için hala çok yüksek. Fiyat istikrarını sağlamak için her şeyi yapacağız” dedi.

Bu yıl faizleri şimdiden 125 baz puan artıran banka politika yapıcıların yılın son faiz kararı için bir araya gelecekleri toplantıda en az 50 baz puan artırması bekleniyor. Perşembe günü açıklanacak Kasım ayı enflasyon verilerinin merkez bankasının yüzde 2'lik tavanının en az bir puan üzerinde olduğu art arda altıncı ay olması beklenirken uzmanlar enflasyonun yüzde 3 civarında olacağını değerlendiriyor.

Schlegel ayrıca, SNB'nin büyüklüğünden dolayı bilançosunu küçültme planı olmadığını da söyledi. Schlegel’in açıklamaları SNB Yönetim Kurulu üyesi olan Andrea Maechler’in daha önce konuyla ilgili beyanlarını tasdik eder nitelikteydi.

Schlegel, SNB'nin yıllarca süren piyasa müdahaleleri sonucunda oluşan 800 milyar franktan (842 milyar dolar) fazla Dövize atıfta bulunarak, "Bilançoyu büyütme planımız da yoktu" dedi.