Advertisement

İsviçre Merkez Bankası (SNB) dünyanın en düşük faizini uygulamak için yeni bir yola sahip.

Frankın euro karşısında iki yılın zirvesine yaklaşmasıyla birlikte SNB'nin aşırı güçlü kur karşısında neredeyse on yıllık mücadelesi yeniden gündeme geliyor. Bankanın yeniden müdahalede bulunduğuna dair işaretler var ve bunu bir faiz indiriminin takip edeceğine ilişkin analist beklentileri de giderek artıyor.

Bu, Libor'a dayalı gösterge faizin ardından SNB'nin Haziran ayında tanıttığı yeni faizinde gideceği ilk değişiklik olabilir.

SNB'nin Libor'u bırakması, kamuoyunda geniş çaplı yankı bulan manipülasyon skandalı sonrasında faiz göstergelerine ilişkin küresel değişikliklerin bir parçası. Manipülasyon skandalı bankaların yüksek miktarlarda para cezaları ve bazı traderların hapis cezası almasına neden olmuştu.

Libor'un bitiş tarihinin 2021 olmasına karşın SNB, üç yıllık enflasyon tahmin ufku nedeniyle değişikliğe şimdi gidiyor. Böylece bankanın projeksiyonlarının tamamı tek bir faize dayalı olacak.

SNB'nin yeni sistemi Fed ve İngiltere Merkez Bankası'na (BoE) benziyor. Yeni gösterge getiri eğrisinin en kısa tarafını hedefliyor. Borsa işletmecisi SIX idaresinde olacak, Libor'un yerine alacak olan SARON, kredi fiyatlandırmasında kullanılacak.

Şimdiye dek ana araç, Frank cinsinden üç aylık Libor hedeflemesi olan piyasa faizi idi. Ancak Libor'un kredibilitesinin kaybolmasıyla birlikte İsviçreli bir çalışma grubu yıllardır Libor'un nasıl en iyi şekilde değiştirilebileceğini araştırıyordu. SNB'nin kendi faiziyle gelmesiyle birlikte üçüncü bir şahıs tarafından idare edilen bir araca olan bağımlılık son bulacak.

Kapat