Advertisement

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Yönetim Kurulu Üyesi Andrea Maechler, Neue Zuercher Zeitung'a yaptığı açıklamada, bankanın ekonomiyi korumak için Döviz piyasasına yoğun bir şekilde müdahale ettiğini belirtti.

Küresel ekonominin Büyük Buhran'dan bu yana görülen en derin düşüşe doğru ilerlediğini belirten Maechler, güvenli varlık frank üzerinde baskının önemli ölçüde arttığını dile getirdi. Ayrıca İsviçre'nin büyük bir ihtimalle V şeklinde bir toparlanma kaydetmeyeceğinin altını çizdi.

Maechler, Cumartesi günü yayınlanan mülakatında, "Döviz kuru küçük ve açık bir ekonomi için kilit önemdedir. Bu sadece ihracatçılar için değil, uluslararası rekabette bulunan her şirket için geçerli." dedi. Maecher, frankın euro karşısında geçen haftalarda yükselmesine karşın, "Eğer ciddi bir müdahaleye hazırlanmasaydık yükseliş çok daha güçlü olurdu." dedi.

Poliitka faizinin eksi yüzde 0.75 seviyesinde bulunmasının yanında döviz müdahaleleri de SNB'nin araç setinde uzun zamandır yer alıyordu. Yetkililer pandeminin neden olduğu piyasa çalkantısı karşısında yoğunluğunu artırdı. İsviçre Frankı euro karşısında Mayıs başından beri 1.05 seviyelerinde dalgalanıyor.

Söz konusu seviyenin kur için bir üst limit teşkil etmediğinin altını çizen SNB Yönetim Kurulu Üyesi, "Biz dövizle ilgili tüm duruma bakıyoruz." dedi.