Advertisement
HABERLER ABONE OL

La Repubblica gazetesinde Cuma günü yer alan habere göre, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin Avrupa Birliği’nden (AB) bütçedeki aşırı açığa yönelik kararını geri döndürmek için  Eylül ya da Ekim’e kadar süre istemek konusunda bir anlaşmaya yakın olduğu belirtildi.

Gazetede yer alan habere göre, bu süre içinde Avrupa Birliği verilerin tamamlanmasının faydasını görebilir ve İtalya da beklenenden iyi gelen 2019 rakamları İtalya'nın lehine olabilir. 

İhlal prosedürünün sonbahara ertelenmesi,  2020 bütçe çalışmalarının başlangıç tarihiyle kesişmesi anlamına geliyor, bunun da Başbakan Yardımcıları Matteo Salvini ve Luigi Di Maio arasındaki gerginliği derinleştirebileceği düşünülüyor.

İki populist siyasetçiden Salvini’nin iş dünyasını destekleyici vergi kısıntıları ve Di Maio’nun yerleşik düzen karşıtı Beş Yıldız hareketi için asgari ücret konuları gibi rakip öncelikleri bulunuyor.

İtalyan 10 yıllık tahvil faizleri ay başında yıl içindeki en düşük seviyelere yaklaştı ve 4 baz puan düşerek yüzde 2.1 seviyesine geriledi.