Advertisement
HABERLER ABONE OL

Geçen yılın son aylarında üst üste gelen zamların emtia fiyatlarını yükselttiğini söyleyen İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, Ocak ayında girdi maliyetlerinde ciddi sıçramalar yaşandığını ifade etti.

Bloomberg HT'de İş Dünyası programına katılan Önel, maliyet artışları ve enerjide yaşanan kesintilerin reel sektöre nasıl yansıdığına dair değerlendirmelerde bulundu.

"Ocak ayında girdi maliyetlerinde ciddi sıçramalar oldu. Başta elektrik, doğalgaz ve otoyol ücretlerine gelen zamların yanı sıra mazottaki fiyat artışları girdi maliyetlerini önemli ölçüde arttırdı" diyen Önel, artışların birim maliyetlerini yukarı çıkaracağına da dikkat çekti.

Söz konusu artışın enflasyona da yansıyacağını beklediklerini anlatan Önel, "Birkaç gün sonra enflasyon açıklanacak. Piyasada, tüketicide yüzde 50, üreticide yüzde 100 beklentisi dillendiriliyor" dedi.

İşletmelerin ömrü kısaldı

Geçen yıl özellikle Ekim, Kasım ve Aralık aylarında TL'de yaşanan değer kaybının özellikle küçük ve orta boy işletmelerde önemli bilanço hasarlarına neden olduğunun altını çizen Önel, "Bu sorunlara işletme sermayesi sorunları da eklenince sıkıntı arttı. TOBB'un verilerine bakıldığında, Aralık'ta açılan şirket sayısı yüzde 4.1 azaldı. Kapanan şirket sayısı ise yüzde 145 arttı. Artan maliyet artışları yanında ciddi bir işletme sermayesi sıkıntısı var ki bu tablo yaşanıyor. Maliyet artışları yanı sıra işletme sermayesi sorunu yaşanması işletmelerin ömrünü kısaltıyor" diye konuştu.