Advertisement

Seçim sonrası beklentilerini Bloomberg HT ile paylaşan Avdagiç "önümüzde 4 sene seçimsiz bir dönem var. Bundan sonra biz Türkiye'nin mutlaka ekonomik süreçlere yoğunlaşması gerektiğini düşünüyoruz. Geçen yıl açıklanan önemli programlar var, bir takım açıklanan süreçler var. Bence bu 4.5 yıllık dönemde net, radikal, etkin, sonuç odaklı politikayla yola çıkıp netice alacağımız süreci devreye sokmamız lazım" diye konuştu.

Ekonomide atılması gereken adımları değerlendiren Avdagiç girdi maliyetlerinin kontrol alınması gerektiğini, hedeflerinin gerçekleşmesi için ekonomi dostu iş kanununa ihtiyaç olduğunu söyledi. Avdagiç "Şirketlerin müteşebbislerin daha fazla istihdam oluşturmasını teşvik edecek bir iş kanununa ihtiyacımız var. Bu çok önemli. Yine daha fazla girişimci ve yatırımcı yetiştirmek için gayret göstermeliyiz." diye konuştu.

Avdagiç mesleki eğitim konusunda da adımlar atılması gerektiğine dikkat çekerken 2018'in 2. yarısında yaşanan süreci dikkate alarak
mutlaka iç tasarrufların artırılması gerektiğini söyledi. Avdagiç "Daha fazla tasarruf etmeli, daha fazla yatırım ve ihracat yapmalıyız. Türkiye'nin daha fazla üretime ihtiyacı var. Finansmana erişimin de kolaylaşması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı. 

Avdagiç bundan sonra Türkiye'nin daha fazla üretip daha fazla istihdam sağlaması için kredi hacminin yükselmesi ve kredi maliyetinin inmesi gerektiğini söyledi.