Advertisement

Jaguar Land Rover'ın (JLR), ikonik modeli Defender SUV'nin (spor arazi aracı) tasarımının marka haklarını almak için İngiltere'de açtığı davadan olumsuz yanıt almasının ardından, milyarder Jim Ratcliffe'in yöneticisi olduğu Ineos Grup'un, Grenadier arazi aracının üretimine devam etmesine izin verildi.

Pazartesi günü Londra'da gerçekleşen mahkeme, Hindistan merkezli Tata Motors Ltd.'nin sahibi olduğu JLR'nin itirazlarını reddetti. İngiltere Fikri Mülkiyet Ofisi, korunma amaçlı tasarlanan unsurların yeterince ayırıcı olmadığı sonucuna vardı.

Mahkeme, Fikri Mülkiyet Ofisi'nin, kimi uzmanlar için tasarımın farklılıkları belirgin olmasına rağmen,"Herhangi bir kullanıcı için önemsiz olabileceği" yönündeki bulgularını onayladı.

Grenadier, Land Rover Defender modeline görünüm olarak benzeyen, Afrika'da safariyi ve Avustralya kırsallarında gezintiyi çağrıştıran dayanıklı dört teker çekişli bir araç. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının önde gelen destekçilerinden biri olan 67 yaşındaki milyarder Ratcliffe, Defender'ın Ineos modeline ilham verdiğini söyledi.

Dava ilk olarak Telegraph Gazetesi tarafından duyuruldu. JLR yaptığı açıklamada, karardan dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve Defender'ın şeklinin çeşitli pazarlarda marka haline geldiğini belirtti. Şirket "Land Rover Defender, Land Rover'ın geçmişinin, şimdiki zamanının ve geleceğinin bir parçası olan ikonik bir araçtır." açıklamasında bulunarak, "Eşsiz şekli anında tanınabilir ve dünya çapında Land Rover markasının temsilcisidir" beyanında bulundu.

Ineos, yaptığı bir açıklamada, mahkemenin Defender'ın şeklinin JLR'nin ürünleri için bir menşe rozeti olmadığını doğruladığını söyledi. Ineos, "Lansman planlarımıza devam ediyoruz ve Grenadier'i 2021 yılında piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz." dedi.