Advertisement

NTT sözcüsü, şirketin bir birimi olan NTT Finance Corp.’un bu ayın ilerleyen dönemlerinde 300 milyar yen (2,7 milyar dolar) tutarında yeşil tahvil satışı hedeflemekte olduğunu kaydetti. Şirket, bu satıştan elde edilecek gelirin yenilenebilir enerji harcamaları ve beşinci nesil kablosuz teknoloji yatırımları dahil yeşil projelere yönlendirileceğini kaydetti.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, tüm dünyada firmalar ve hükümetler bu yıl şimdiye dek halihazırda yaklaşık 377 milyar dolar tutarında yeşil tahvil satarak yıllık bazda rekor seviyeye şimdiden ulaştı ve bir yıl önceki tutarın iki katından fazla satış yaptı.

Girişimler, tahvil yatırımcılarının ve bankaların iklim riski taşıyan işlerden uzaklaşmaya başlamaları ile birlikte, çevresel hedeflere ilişkin taahhütlerini güçlendirmeleri yolunda artan baskılarla karşılaşıyor.

Yatırımcı iştahı artıyor

Yatırımcıların çevre dostu tahvillere yönelik iştahın, İngiltere hükümetinin geçen ay 10 milyar sterlin (13,6 milyar dolar) tutarındaki tahvili fiyatlaması ile birlikte oldukça fazla olduğu görüldü. Rekor seviyedeki bu ilk yeşil tahvil arzına 100 milyar sterlinden fazla talep geldi.

Şirketlerin bu yılki diğer yeşil tahvil arzları arasında, Ardagh Metal Packaging’in Şubat ayındaki yaklaşık 2,8 milyar dolarlık dolar ve euro bazında çifte para birimli satışı da yer alıyor.

Diğer cins etik tahvil ihraçları da bu yıl arttı ve çevresel, sosyal ya da yönetişim ilkelerine uyumlu tahvillerin toplam satış miktarı 2021 yılı için 1 trilyon dolara yaklaşıyor.