Advertisement

Japonya'nın ihracatı, küresel ekonomik yavaşlama ve teknoloji çevriminin azalma dönemine girmesi ile birlikte, Şubat ayında düşerek üst üste üçüncü ayda da geriledi.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, ihracat Şubat ayında değer bazında yüzde 1.2 düştü. ocak ayında yüzde 8.6 ile 2016'dan bu yana en sert düşüşünü gösteren ihracatın geçen ay, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre yüzde 0.6 gerilemesi bekleniyordu. İhracattaki gerilemede otomotiv sektörü başı çekerken, yarı iletken ile ilgili ürünler de düşüşe önemli katkıda bulundu.

Yarı iletkenlerde küresel teknoloji arz zincirinin önemli bir parçası olan Güney Kore'ye ihracatın yüzde 14 düşmesi, yavaşlayan teknoloji çevriminin bir işareti olarak değerlendiriliyor. Japonya'nın Kore'ye chip üretiminde kullanılan ekipman ihracatı yüzde 60 düştü.

Zayıflayan küresel talep, Japonya'nın ihracata dayalı ekonomisi üzerinde baskı oluşturuyor. Bir dizi ekonomik veri, talepteki yavaşlamanın üretim ve sermaye harcamalarını olumsuz etkilediğini işaret ediyor.

Japonya Merkez Bankası da bu gibi gelişmeleri dikkate alarak, geçen hafta deniz aşırı ekonomiler, ihracat ve sanayi üretimi için değerlendirmesini düşürdü.

Ekonomide zayıflamaya yönelik işaretler, bu yılın ilerleyen dönemlerinde satış vergisini artırmayı planlayan Başbakan Shinzo Abe'nin durumunu güçleştiriyor. Aralarında eski ekonomi bakanının da bulunduğu bazı ekonomistler, bu planın bir kez daha ertelenmesi çağrısında bulundu.

Mizuho Securities Co. kıdemli ekonomisti Norio Miyagawa, "Ekonomi muhtemelen bu yılın ilk yarısında yumuşak bir seyir izleyecek ve ardından Çin ekonomisinin ve IT sektörünün dibi bulması sonrası muhtemelen toparlayacak" dedi.