Advertisement

JPMorgan Chase & Co.'ya göre Fed'in politika faizinin negatif olması hala uzak bir ihtimal ancak uygulanması durumunda net fayda sağlayabilir.

Nikolaos Panigirtzolgou öncülüğündeki JPMorgan stratejistlerinin Salı günkü notunda "Eksi 10 baz puan gibi ılımlı ölçüde negatif faizler bir ya da iki yıl için mevcut durumda faydalı olabilir." dedi.

Buna karşın notta, "Biz negatif Fed faizini hala ihtimal dışı görüyoruz ve etkili olması için faizlerin sadece bir miktar negatif olması gerektiğini düşünüyoruz." ifadesi yer aldı. Ayrıca negatif faizlerin çok uzun süre devam etmemesi gerektiği eklendi.

Negatif Fed faizi konusu, son günlerde vadelilerdeki fiyatlamayla birlikte gündeme geldi. Yine de merkez bankası yetkilileri bu fikri şimdiye kadar büyük ölçüde reddetti.

JPMorgan, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Haziran 2014'te faizi eksi 10 baz puana indirmesinin sonuçlarını işaret etti. Buna göre söz konusu adımın ardından Euro Bölgesi kredi artışında kayda değer bir hızlanma oldu.

Fonlama koşullarındaki gevşemenin Euro Bölgesi para fonu piyasasındaki daralma ve interbank piyasa faaliyetinin azalmasından kaynaklı eksileri gölgede bıraktığı belirtildi. Panigirtzolgou ABD'de de benzer bir sonuç alınabileceğini düşünüyor.

Ayrıca notta, hafifçe negatif bir faizin diğer bir pozitif etkisinin faiz arayışının para piyasalarından tahvillere yayılabileceği, en fazla fayda sağlayanların yüksek kaliteli şirket tahvilleri ve mortgage'a dayalı tahviller olabileceğine değinildi.