Advertisement

JPMorgan Chase & Co.'nun açıkladığı finansallara göre kurumun ilk çeyrek karı kredi maliyetlerinin yükselmesiyle yüzde 69 düşerek altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Kurumun açıkladığı rakamlar yatırımcılara Covid-19'un banka bilançolarına etkisine ilişkin ipucu verdi.

Kötü krediler için -bazı analistlerin tahmininin iki katından fazla- 8.29 milyar dolar ile en az on yılın en yüksek karşılıklarını ayıran şirket, koronavirüs pandemisinin ekonomiye etkileriyle boğuşuyor.

JPMorgan'ın karı 2017'nin son çeyreğinden beri ilk kez düştü. Daha önce bankanın pandemiye bağışık olmadığı konusunda uyarıda bulunan CEO Jamie Dimon, yıllık yatırımcı mektubunda "kötü bir resesyon" yaşanabileceği ve finansal stresin 2008 finans krizini yansıttığını söyledi.

Dimon, "Sert bir resesyon ihtimal dikkate alındığında kredi rezervleri oluşturmak gerekliydi. İlk çeyrek beklenmedik bazı zorluklar getirerek, bizim güçlü kalmak, istikrarı korumak ve tüm paydaşlarımızı desteklemek için iyi pozisyonlanmamız için bir banka olarak normal iş akışının dışında ne yapabileceğimize odaklanmamızı gerektirdi." dedi.

JPMorgan'ın aldığı darbe bu hafta finansallarını açıklayacak diğer Wall Street devlerinin de karşı karşıya olduğun durumu gösteriyor. Wells Fargo & Co. pandeminin etkilerini Salı günü açıklayacak. Bank of America Corp.'un kar rakamları Çarşamba, Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. ve Morgan Stanley ise Perşembe günü gelecek.

JPMorgan'ın kayıplarının bir kısmı bankanın çeyrek boyunca süren volatiliteden fayda sağlayan alım satım faaliyetlerinden doğan kazançlarıyla dengelendi. Bloomberg'ün hesaplamalarına göre banka, hisse senedi ve tahvil işlemlerinden 7.23 milyar dolar ile rekor gelir sağladı.

Hisse senedi traderları ilk çeyrekte 2.24 milyar dolar (Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 daha fazla) ile rekor gelir kaydetti. Türev ürünlerden kaynaklı kazançlar, hisse işlemlerinin kazançlarına öncülük etti. Tahvil işlemlerinden doğan geliri yüzde 34 artışla 4.99 milyar dolar oldu.

Bankanın hem geliri hem de karı, biri hariç bankanın dört ana faaliyetinde de düştü. Tüketici biriminin net karı yüzde 95 düştü. Kredi kayıpları için 5.77 milyar dolar karşılık ayıran birim, 191 milyon dolar kar elde etti.

Alım satım ve bankacılık faaliyetlerine ev sahipliği yapan kurumsal ve yatırım bankacılığı en karlı birim oldu. Birim 1.99 milyar dolar ile bir önceki yıla kıyasla yüzde 39 daha az getiri sağladı. Varlık ve servet yönetimi yüzde 3 ile geçen yılın ilk çeyreğine göre artış sağlayan tek birim oldu.

JPMorgan hisse senetleri New York'taki erken işlemlerde yüzde 1.6 yükseldi. Bankanın hisse senetleri bu yıl Pazartesi itibarıyla yüzde 30 düştü.