Advertisement

JPMorgan Chase & Co., pandeminin gölgesinde geçirdiği üçüncü çeyrekte alım satım işlemlerindeki artışın korunduğunu gösterdi.

ABD'nin en büyük bankası, yüksek hacimler hisse ve tahvil traderlarını meşgul ederken yüzde 30 tırmanan piyasa gelirinin desteğiyle kârında sürpriz bir artış açıkladı. Ayrıca banka kredi kayıpları için ayırdığı karşılıklarını -ilk yarıda 20 milyar dolar ayırmasının ardından- 569 milyon dolar azalttı. Silinen kötü krediler bir önceki yılın aynı dönemine göre azaldı.

Bu iyileşmeler ve yatırım bankacılığı ücret gelirlerindeki yüzde 9 artış 2020'nin en kârlı çeyreğinin kaydedilmesini sağladı.

JPMorgan'ın CEO'su Jamie Dimon, Salı günkü açıklamasında "Kurumsal ve yatırım bankası şirket performansında büyük bir yön verici olmaya devam ediyor. Önemli ölçüde ekonomik belirsizlik ve geniş bir ihtimaller yelpazesi olduğundan dolayı kredi rezervlerimizi 34 milyar dolarda korumayı sürdürüyoruz." dedi.

Kovid-19 pandemisi küresel ekonomiyi oldukça olumsuz etkiledi ve banka yatırımcıları bu durumun kredi kaybında ne kadar artışa neden olacağını merak ediyor. Bankacıların toleranslı programları ve hükümetin teşvik çabalarının etkisiyle borçların ödenmemesi durumu şimdiye kadar düşük kalsa da, banka yöneticileri söz konusu etkilerin yıllarca sürebileceği uyarısında bulunuyorlar.