Advertisement

JPMorgan Chase & Co stratejistlerine göre küresel hisse senetlerinin yıl sonuna doğru yükseliş hazırlığı yapmasıyla birlikte riskli varlıklarda alım zamanı geldi.

ABD'li kuruma göre pozitif teknik indikatörler ve parasal genişleme büyük bir ihtimalle ABD – Çin ticaret savaşı ve vergi müzakerelerindeki belirsizliği gölgede bırakacak.

Stratejistler, Ağustos ayındaki satış dalgasının ardından geçen hafta hisse senetlerinde alım zamanının yaklaştığının sinyalini vermişti.

JPMorgan, Cuma günü hisse senetleri de dahil riskli varlıklarda 2019 için yukarı yönlü beklenti içerisinde olduğunu belirten Bank of America Merrill Lynch (BofAML) gibi kurumlara katıldı.

Mislav Matejka öncülüğündeki JPMorgan stratejistlerinin müşteri notunda “Riskli varlıklarda yeniden alım tavsiye ediyoruz, taktik göstergeler iyileşti. Kuşkusuz, bir sonraki ticaret hamlesi tüm bunlara eklenecek bir belirsizlik. Ancak herhangi bir pozitif gelişmenin iyi algılanması için alt limit şu anda çok düşük.” ifadesi yer aldı.

MSCI Dünya Endeksi, ABD – Çin ticaret gerginliğinin traderları kar realizasyonuna itmesiyle geçen ay yüzde 2.2 gerileyerek bu yılın ikinci aylık düşüşünü gerçekleştirdi. Trump yönetimi kabaca 110 milyar dolarlık Çin ürününe Pazar günü vergi uygulamaya başlayarak anlaşmazlığın sona ermekten bir hayli uzak olduğunun sinyalini verdi.

Alım kısmındaki yatırımcıların çoğu JPMorgan ve BofAML gibi satım kısmındaki kurumların aksini düşünüyor. UBS Wealth Management geçen hafta Euro Bölgesi krizinden bu yana ilk kez hisse senetlerinde ağırlık azalt tavsiyesinde bulundu. Manulife Investment Management ise riskli varlıklarda kar realizasyonuna giderek bekle – gör duruşuna geçti.