Advertisement

Wikileaks'in kurucusu Assange'ın, cezaevinde ve sürgün yaşamında geçirdiği on yıla yakın sürenin ardından casusluk iddialarıyla yargılanmak üzere ABD'ye iadesi talebi İngiltere mahkemesi tarafından reddedildi.

Londra'da bulunan yargıç Vanessa Baraitser 49 yaşındaki Assange'ın, açık bir şekilde baskı altında olduğunu belirterek sağlık durumundan dolayı iadesinin uygun bulunmadığını ifade etti. ABD'nin avukatları karara itiraz edeceklerini belirtti.

Yargıç Baraitser, Assange'ın büyük bir ihtimalle ABD'de ciddi bir izolasyon koşullarına maruz kalacağını, ailesiyle görüşmesinin kısıtlanacağını ve diğer mahkumlarla iletişiminin yasaklanacağını söyledi.

Ayrıca Baraitser, Assange'ın savcıların kendisini ABD'ye göndermek üzere siyasi baskı altında olduğu ve ABD'de adil yargılanmayla karşılaşmayacağı yönündeki argümanlatını reddetti.

Assange ilk olarak 2012'de hakkında cinsel taciz suçlamaları gündemdeyken Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınma talebinde bulunmuştu. Sonrasında ise İsveçli savcılar söz konusu soruşturmayı kapattıklarını açıklamışlardı. Ekvador'un verdiği sığınma hakkını kaldırmasının ardından Assange ABD'nin Wikileaks ile bağlantılı suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Assange, ABD Ordu istihbarat analisti Chelsea Manning ile Afganistan savaşıyla ilgili 90 bin, Irak savaşıyla ilgili 400 bin faaliyet raporunu içeren veri tabanlarından gizli belgeleri sızdırmakla suçlanıyor.