Advertisement

Bütün dünyanın ortak düşmanı Covid-19, belki de mevcut neslin gördüğü en yaygın felaket, sadece ölümler ve yaşattığı travmalarla değil, insanların kısa zamanda yaşam şekillerini de değiştirmeye zorlayan bir bela haline gelmiştir. Öncelikle bu virüsün yaşamlarını geri dönülemez şekilde etkilediği, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına sabır ve tedavi görenlere ise acil şifalar diliyorum.

Ekonomik açıdan etkilerine gelecek olursak, bu durumun az veya çok tüm sektörleri etkilediği herkes tarafından aşikardır. Çünkü temelde insan etkilendi. İnsanların refleksle, gıda harcamaları dışında tüm özel tüketim harcamalarını kısmasıyla, bir buçuk yılı aşkındır zaten ticareten daralma yaşayan hizmet sektörü, hazır giyim, mobilya, inşaat vb. daha birçok sektör durma noktasına geldi. Ticarette yaşanan bu durum ilgili sanayi kollarını da derinden etkiledi.

Karaman’ımızda da genel durum diğer illerimizle benzerdir. Küçük işletmelerimiz çok zor durumdadırlar. Kredi alabilenler bugün için rahatlamış görünseler de ötelenen ödemeler ve kredi geri ödemeleri başladığında zor günler geçirileceği öngörülebilir. Devletimizin desteğinin bir iki ay ötelemeden ziyade, kademeli bir şekilde devam edeceğini, işveren ve işçisinin işine devam etmesi için imkanlar üreteceğini umuyorum. Bilindiği gibi, Karaman bulgur, bakliyat, bisküvi, çikolata ve kek üretiminde merkez niteliğinde bir ilimizdir. Sınırların kapanmasıyla birlikte ihracatta sıkıntılı günler yaşanırken, iç piyasadaki talebin artması, üretimin durmadan devam etmesini sağlamıştır. Hem işverenlerimiz, hem de işçilerimiz büyük bir özveri ile üretime devam etmektedirler. Sanayi kuruluşlarımız, sağlık kuruluşlarımızın tavsiyesi ve yönlendirmesi ile işçilerin servis, fabrikaya giriş, imalathane, yemekhane ve ortak kullanım alanlarında almış oldukları önlemler neticesinde bugüne kadar sağlıklı bir şekilde üretime devam etmişlerdir. Tarımsal üretimde de sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek tarlalarda nohut, ayçiçeği, mısır vb. ekimi ile elma bahçelerinde bakım işleri devam etmektedir.

Bugünler elbette geçecek ama bir benzerinin yaşanmayacağını kimse garanti edemez. O halde, yaşananlardan hem birey hem de devlet olarak hepimiz ders çıkarmalıyız. Ticarette, e-ticaret yönümüzü geliştirmeliyiz. Sanayi üretiminde daha çok otomasyon ve robotik sistemlere yönelmeliyiz. Artık, konfor ve lezzetten ziyade sağlıklı ürün ve sağlıklı ortamlar müşterilerin önceliği olacaktır. Buna dönük yenilikçi fikirler geliştirmeliyiz. Siteler ve toplu yaşam alanlarından ziyade, müstakil bahçeli az yoğunluklu yaşam alanları tercih edileceğine yönelik planlar yapmalıyız. Salgın zamanlarında dünyada tarımsal üretimin düşeceği düşünüldüğünden ülke olarak tarım ürünleri üretimine daha da önem vermeliyiz. Bölgesel tarımsal ürün üretim planlama ve destekleme kesinlikle gözden geçirmeliyiz. Yeterli girişimci ruh ve zekaya sahip girişimcilerimizin yapacakları ile de ülkemiz kalkınmaya devam edecektir.

Mustafa Gökhan Alkan

Karaman Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı