Advertisement

Türk enerji şirketi Karadeniz Enerji Grup’un birimi olan Karpowership, Güney Afrika ile 15 milyar dolara şimdiye kadarki en uzun enerji tedariki anlaşmalarından birini imzalamaya hazırlanıyor.

Yüzen elektrik üretim santralleri sağlayan şirket, geçen hafta Güney Afrika’da 1,220 megawatt elektrik üretmek için yapılan üç ihalede tercih edilen teklifçi oldu. Proje ülkedeki enerji açığını kapatarak sık sık yaşanan elektrik kesintilerini engellemeyi hedefliyor.

Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Konseyi’nin sunumuna göre, anlaşma 20 yıl sürecek ve projeye yıllık 725 milyon dolar ödenecek.

Güney Afrika enerji üretiminin büyük bir kısmını kömüre dayalı santrallerden sağlarken, dünyada en fazla sera gazı salınımı yapan 12’nci ülke konumunda bulunuyor.

BNEF’in Enerji Geçiş Analisti Antoine Vagneur Jones ise santral gemilerin hızlı ve acil elektrik ihtiyacını etkili bir biçimde karşıladığını belirtiyor ama şimdiye kadar en fazla 10 yıllık anlaşmalar yapıldığına dikkat çekiyor.

“Güney Afrika’nın 20 yıllık bir anlaşma yapması ülkedeki enerji krizinin ne denli büyük olduğunu gösteriyor” diyen Jones, uzun vadede düşen yenilenebilir enerji maliyetleriyle beraber anlaşmanın eleştriye açık olduğunu da belirtiyor.

Şirket 6 yıldır Güney Afrika sahiline demirlemiş gemilerinden ülkeye enerji sağlıyor ve bir süredir kıtadaki pazarını genişletmek istiyordu.

Karpowership’in kontratlarında fiyatlar değişkenlilk gösterirken yakıt tedariki her zaman bu anlaşmalara dahil olmayabiliyor.