Advertisement
ENERJİ ABONE OL

ConocoPhilips, 9.7 milyar dolar değerinde hisse karşılığında Concho Resources’u almak için anlaştı. Böylece, bu yılın başında enerji talebinin çökmesinden bu yana yapılan en büyük kaya petrolü anlaşması gerçekleşmiş oldu ve bu da Amerikan’ın en verimli petrol sahasında bolca sondajın başlayacağı anlamına geliyor.

Şirketten Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, yatırımcılar bu anlaşma ile birlikte her bir Concho hissesi için 1.46 Conoco hissesi alacaklar. Satın alma işlemi, Concho’nun 13 Ekim’deki kapanış fiyatına göre yüzde 15'lik primi ile gerçekleşiyor.

Pandemiyle birlikte yaşanan fiyat çöküşü ve cansız ekonomik toparlanma, yıllardır borçlarla büyüyen ve kötü bir mali dar boğazda olan kaya petrolü endüstrisini konsolide olmaya zorluyor.

Bu birleşmeyle birlikte şirket Batı Teksas’ın Permian havzasındaki en büyük işletmelerden biri haline gelecek ve rekabette Occidental Petroleum ve Chevron gibi şirketlerin rakip olacak.

Houston merkezli Conoco, petrol piyasaları krizinden, elindeki 7 milyar dolar nakit ile birlikte göreceli olarak güçlü bir pozisyonda çıktı. Şirket son olarak hisse geri alımlarına başlamıştı, ancak ikinci çeyrekte üretimin %25 azalmasıyla şirketin büyüme görünümü de pek parlak değil.